Čínskou ekonomiku čeká v roce 2020 zpomalení

Rizika v obchodních vztazích mezi USA a Čínou přetrvávají i přes snížené napětí. Vztahy mezi oběma zeměmi už se zpátky vrátit nedají.

V roce 2020 se očekává, že čínský HDP zpomalí na „pouhých“ 5,9 %, tvrdí celkem 83 ekonomů, které ve svém výzkumu oslovila agentura Reuters. Bude se tak jednat o nejslabší růst čínské ekonomiky od roku 1990 a další zpomalení z 6,1 % v roce 2019.

Rok 2020 je přitom z hlediska komunistického vedení Číny, které mělo v dekádě do roku 2020 splnit cíl zdvojnásobení HDP a příjmů, klíčový. Jsou zde ale stále rizika spojená s obchodní dohodou s USA.

Ve středu 15. ledna mají Čína a USA podepsat první fázi obchodní dohody, která by měla deeskalovat dlouhodobou obchodní konfrontaci obou zemí. Spojené státy však zřejmě nezruší veškerá omezení vůči Číně, takže riziko dalšího oživení horké fáze obchodního konfliktu bude pokračovat. Analytici upozorňují, že první fáze dohody mezi USA a Čínou neřeší některé dlouhodobé stížnosti USA.

Čínský analytik Žang Mo-nuan k tomu řekl pro Reuters, že vztahy mezi USA a Čínou se už nemohou vrátit v čase zpátky. Rozpory mezi oběma zeměmi se stanou novým normálem.

Čínská ekonomika ale zpomalovala už před vypuknutím obchodní války s USA před 18 měsíci.

Peking se na pomalejší růst kolem 6 % bude snažit reagovat zvýšením výdajů na infrastrukturu. Nejspíš také sáhne k zvýšení rozpočtového deficitu a dalším stimulům například v bankovní sféře. Čínští představitelé zároveň tvrdí, že určitě nesáhnou k politice rozsáhlých stimulů, které v minulosti vedly k zadlužení a vzniku „bublin“ na trhu.

Podle odhadů bude čínská inflace v prvním čtvrtletí roku 2020 činit asi 4,4 %. Souvisí to s bezprostředními dopady epidemie prasečího moru v Číně, která zdecimovala největší chov prasat na světě. Cílem vlády je držet inflaci na 3 %, tedy ve stejné výši jako v roce 2019. U indexu spotřebitelských cen odborníci odhadli nárůst kolem 3,1 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.