USA a Čína stojí před podpisem dohody

První fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou ještě neznamená ukončení sporů mezi oběma zeměmi. Nynější příměří je křehké a Čína v něm učinila víc ústupků než USA.

V článku novin Financial Times se připomíná, že se jedná o tzv. první fázi. Příměří je křehké, protože velké problémy mezi oběma zeměmi stále trvají.

Dohoda představující údajně tzv. „fázi jedna“ je kompromisem mezi oběma stranami. Čína je v dohodě zavázána více než USA. Ze strany USA jde vlastně jen o slib zrušení některých cel a příslib toho, že se USA zdrží dalších restriktivních kroků. Zato Čína se zavazuje k tomu, že nakoupí od USA produkty za 200 mld. dolarů, a to včetně zemědělských statků, závazky se dále týkají také problematiky ochrany duševního vlastnictví a měny.

Americká cla na čínské zboží ve výši 360 mld. dolarů ale budou stále platit. Navíc se dohoda nedotýká těžkého tématu státních dotací, upozorňuje článek. Těžko lze tuto dohodu považovat za krok, který by snad zastavil geopolitické a strategické soupeření mezi oběma zeměmi, která se odrazilo například v technologii 5G.

Obě dvě strany se vnímají antagonisticky. USA vnímají Čínu stále více jako někoho, kdo ohrožuje svým ekonomickým vzestupem bezpečnost USA.

Donald Trump už ve své volební kampani sliboval, že bude „na Čínu tvrdý.“ Dohodu proto prezentuje jako svůj velký politický úspěch, i když není jasné, připomínají dále noviny, do jaké míry se to skutečně pozitivně odrazí v jeho volební kampani pro druhé volební období.

Jako „gesto dobré vůle“ článek popisuje situaci, kdy americké ministerstvo financí neoznačilo Čínu za měnového manipulátora.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.