Náklady na Brexit prý přesáhnou britské platby do kasy EU za 47 let

215 miliard liber Británie zaplatila do kasy EU. Brexit by ale do konce roku mohl podle odhadů stát už 200 miliard liber.

Odchod Velké Británie z EU by mohl zemi stát více, než poplatky za členství v EU za posledních 47 let, tvrdí článek novin Business Insider.

Článek se odvolává na propočty agentury Bloomberg, které odhadují, že náklady na Brexit už dosáhly 130 miliard liber a do konce roku 2020 vyrostou na 200 miliard liber. Tato částka prý téměř dosahuje sumy, kterou Velká Británie za posledních 47 let poslala do pokladny EU.

Od roku 1973 až do roku 2020 měla Británie do evropské kasy zaplatit podle dat knihovny Dolní sněmovny celkem 215 miliard liber (inflace je v této sumě započítána). To pak znamená, že je tu možnost, že celkové náklady na odchod z EU po referendu z roku 2016 by brzy mohly překonat náklady Británie na členství.

Po prosincových parlamentních volbách by se Brexit měl konat 31. ledna 2020. Mezitím ale poklesla důvěra byznysu a investorů a roční ekonomický růst se snížil ze 2 % na 1 %. „Vzhledem k tomu, že se Spojené království vyrovnává se svým novým obchodním vztahem s EU a potýká se s výzvou v oblasti produktivity, která od finanční krize brání růstu, je pravděpodobné, že roční náklady na Brexit budou stále stoupat,“ uvedl ekonom Dan Hanson.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.