Čínský prezident chce posílit vztahy s Myanmarem

Dvoudenní cesta čínského prezidenta má být „historická“ a půjde v ní na prvním místě o společné infrastrukturní megaprojekty.

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil v pátek 17. ledna dvoudenní návštěvu Myanmaru. Cílem návštěvy je jednak posílit už 70 let vztahů mezi Myanmarem a ČLR a také podpořit vládu Aun Schan Su Ťij, která se ocitá „v obležení“ problémů a kritiky.

V článku, který den před zahájením cesty čínský prezident Si vydal v místních novinách, volal po pokroku ve velkých infrastrukturních projektech. K nim patří i kontroverzní projekt námořního přístavu a ekonomické zóny v hodnotě 1,16 miliard eur. Projekt by se měl stavět v Arakanském státě (Rakhine), kde panuje konflikt.

Ekonomický koridor mezi Čínou a Myanmarem by spojil Čínu s Indickým oceánem. Jedná se také možnosti výstavby dálnice.

Z čínské strany zaznělo, že návštěvu prezidenta Si vnímá jako „historickou“ s tím, že přinese také „historické“ výsledky. Čínský lídr bude jednat jak s myanmarským prezidentem, tak se současnou státní poradkyní Aun Schan Su Ťij.

Návštěva čínského prezidenta v zemi ale podle očekávání také vyvolá protesty v obchodním městě Jangonu proti čínskému projektu. Aktivisté za lidská práva v něm vidí hrozby pro životní prostředí a záminku k zabavování půdy.

Čína Myanmar v rámci OSN zaštítila před mezinárodním tlakem, který požadoval vyvození odpovědnosti za konflikt v Arakanském státu, kde došlo k rozsáhlé destrukci a zabíjení. Kolem 700 tisíc lidí, hlavně Rohingyů, pak muselo uprchnout před násilím do Bangladéše.

Kromě toho představuje Čína ekonomicky významného partnera pro Myanmar. Dvojstranný obchod činil v roce 2019 celkem 16,8 miliard dolarů. Čína je také největším věřitelem Myanmaru (40 % dluhu).

Ilustrační foto: Autor: Wikipedia Commons

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.