Indický globální status eroduje

Režim premiéra Módího vede k oslabení Indie. Nejen kvůli zákonu o občanství, který má náboženský základ, ale také kvůli změně statutu Kašmíru a politice demonetizace.

Indie je na cestě k tomu, aby byla vnímána s podezřením, či přímo nepřátelstvím. Tři hlavní politiky totiž oslabují globální pozici Indie – zákon o občanství, které je založeno na náboženství, zrušení zvláštního statutu Kašmíru a také demonetizace, rozebírá pro Asia Times Saikat Datta.

Naréndra Módí volby jasně vyhrál a mohl začít své druhé období ve funkci indického premiéra. Vláda ale brzy začala indickou pozici ve světě oslabovat. Až se spustí registr občanů, uvidíme, že muslimové přijdou o svá práva. Už nyní Indie buduje detenční centra pro ty, kteří nemají odpovídající dokumenty. Datta tvrdí, že je to podobné jako koncentrační tábory.

Demokratičtí kandidáti na amerického prezidenta dali najevo své znepokojení ze zákona, který z občanství vyřazuje muslimskou populaci. Je patrné, že indická politika tohoto typu a také odbourání zvláštního statutu Kašmíru znepokojuje určité skupiny v USA. Spojené státy jsou prý také frustrovány tím, že Indie postupuje v otázce strategického partnerství s USA velice pomalu. Mítink ve formátu 2+2, tj. ministři zahraničí a obrany z Indie a USA, se doposud neuskutečnil.

Kanada, Velká Británie a Izrael vydaly varování, aby občané vzhledem k intenzitě protestů do země necestovali. Vzhledem k protestům odvolal svou cestu i japonský premiér Šinzó Abe, který patřil k Módího nejsilnějším spojencům. Indie těmito kroky poškodila i svůj vztah k Bangladéši, který v regionu jižní Asie také patřil k jejím blízkým spojencům.

Ke krokům, které oslabují pozici Indie ve světě, je potřeba také přidat dřívější krok Módího vlády: demonetizaci. Pokus o demonetizaci téměř 90 % hotovosti se odehrál již v roce 2016 a dopady na ekonomiku byly dramatické.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.