Ukrajinský premiér nabídl kvůli nahrávce svoji rezignaci

Premiér Hondarčuk tak chce rozptýlit dojem, který zveřejněná nahrávka vytvořila, a to, že si Zelenského neváží.

Ukrajinský premiér Oleksij Hondarčuk podal demisi poté, co se na veřejnost dostal záznam, ve kterém říká, že prezident země Volodymyr Zelenskij neví nic o ekonomice.

Na svém facebookovém profilu Hondarčuk v pátek uvedl, že podal demisi do rukou prezidenta Zelenského. Hondarčuk uvedl, že rezignaci nabídl proto, aby rozptýlil jakékoliv pochybnosti ohledně „našeho respektu a důvěry v prezidenta“.

V minulém týdnu se dostaly na veřejnost nahrávky slov premiéra Hondarčuka, ve kterých označil současného prezidenta za „laika“ v oblasti ekonomiky a řekl, že by prezident měl mít lepší vzdělání o národní měně. Hondarčuk k nahrávce řekl, že se jednalo o „fragmenty“ hovorů z jednání vlády. Z jejich zveřejnění obvinil nespecifikované „vlivové skupiny“, které se mají snažit o to vytvořit dojem, že premiér nerespektuje prezidenta. „Není to pravda,“ sdělil Hondarčuk dále.

Opoziční platforma Za život, což je politická strana v opozici, ve čtvrtek v souvislosti s kauzou požádala o rezignaci premiéra s tím, že Hondarčuk diskredituje ukrajinského prezidenta a zhoršuje ekonomickou krizi v zemi. Vládní strana Služebník národa (SluNa) je naopak toho názoru, že rezignace premiéra není nutná.

Ukrajinský parlament musí jednat o tom, zda má být rezignace premiéra přijata. Prezident Zelenskij potvrdil, že rezignaci obdržel a že situaci zvažuje. Poslankyně parlamentu Iryna Herašenková sdělila, že Hondarčuk musí předložit demisi Věrchovní radě (parlamentu), protože na Ukrajině vládu jmenuje parlament. Rezignace do rukou prezidenta není nic víc než soukromá politická korespondence, míní poslankyně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.