Libye: Evropská iniciativa přichází pozdě

Libyjský premiér nezakrývá zklamání z EU, tvrdí, že její role v Libyi je velmi skrovná a navíc se vyznačuje nejednotností.

Německý konzervativní Die Welt informuje o „zástupné válce v Libyi“. I kvůli ní hrozí další příliv uprchlíků, kteří budou chtít do Německa. Konference o Libyi, která se má konat v Berlíně, se pokusí najít řešení.

Na konferenci se dostaví také libyjský premiér Faíz al Sarrádž. Je představitelem země, která je v ohrožení. Vojska generála Chalífy Haftara se chystají na Tripolis. Ale i ten spolu s jeho mezinárodními podporovateli se sejde na jednání v Berlíně.

Sarrádž považuje za důležité, aby mezinárodní společenství jednalo. Pokud Haftar neukončí svou ofenzívu, musí být vyslány mezinárodní jednotky k ochraně civilního obyvatelstva. Haftar je již zúčastnil jednání v Moskvě, ale tam nedošlo k podpisu příměří.

Premiér Sarrádž připomíná, že civilní obyvatelstvo je bombardováno již devět měsíců a mezinárodní ochrana je důležitá. Premiér chce, aby jednotky fungovaly pod záštitou OSN. Pomocnou ruku by mohla podat EU nebo země Africké unie či Arabské ligy. Josep Borrell, který má na starosti zahraniční věci EU, navrhl ochranné jednotky EU vyslané do Libye. Důležitost země spočívá i v tom, že je tranzitní zemí pro migranty.

Libyjský premiér ale nezakrývá zklamání z EU. Tvrdí, že její role je velmi skrovná, a to navzdory tomu, že řada zemí EU má k Libyi zvláštní vztah a společné zájmy. V posledních letech se v zemi angažovala Francie a Itálie. Italové byli v Libyi koloniální velmocí, dnes stojí právě za Sarrádžem. Ale francouzský prezident Emmanuel Macron je podporovatelem Haftara. Tuto nejednotnost Sarrádž kritizuje. Říká, že Libye očekávala, že se celá EU jasně postaví proti ofenzívě generála Haftara a pomůže ukončit krizi. Místo toho ale z EU přišla kritika na oficiální libyjskou vládu za to, že uzavřela dohodu o námořní hranici s Tureckem.

Die Welt připomíná, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uzavřel dohodu s libyjskou oficiální vládou, že vyšle na ochranu tripolské vlády vojska. Premiér Sarrádž říká, že Evropané přišli pozdě. Snad ale nabízí konference v Berlíně přeci jen šance.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.