Bernie Sanders vypadá nezničitelně

Sanders může vyhrát demokratickou nominaci do prezidentských voleb v listopadu 2020, i když je nebezpečný pro Demokratickou stranu…

Komentátor Edward Luce pro Financial Times tvrdí, že svou vytrvalostí Bernie Sanders představuje ohrožení pro establishment demokratů před americkými volbami.

Infarkt nebývá dobrým rozjezdem kampaně, ale v případě Sanderse to neplatí. Důvěra jeho příznivců se zdá být neotřesitelná. Sanders shromáždil velké množství příspěvků od malých podporovatelů a jeho kampaň se rozjela ve chvíli, kdy Elisabeth Warrenová začíná ztrácet dech.

Ze závodu už vypadla celá řada kandidátů, kteří prostě nedrží pevné postoje – třeba Kamala Harrisová a Warrenová se zamotaly do tématu zdravotní péče. Ale Sanders je přesvědčivý a autentický, to jsou pro levici klíčové kvality.

Vytrvalost 77letého Sanders je pro Demokratickou stranu nebezpečím v řadě ohledů. Sanders může vyhrát nominaci. Není to zdaleka takové sci-fi, připomíná Luce. Když totiž Sanderse nezastaví Joe Biden, pak by se o to mohl se svými penězi pokusit Michael Bloomberg. A pak by se to zvrhlo na bitvu mezi socialistou, který se opírá o lidi zdola a mezi multimilionářem z Wall Street. Opravdu by to Sanders pak prohrál?

Nicméně Sandersovo nebezpečí je v tom, že rozštěpí demokratickou platformu, tvrdí Luce. Sanders má za sebou hodně lidí a vybírá víc peněz než Joe Biden – navíc bez pomoci korporací. Sanders už nyní dostal pomoc od 1,8 milionů lidí, přičemž průměrný dar je dvacet dolarů. Na druhé straně, Biden se musí opírat o své přátele mezi multimilionáři.

Kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová, která stojí za Sandersem, uvedla, že „v jiné demokracii“ by nemohla být ve stejné straně jako Biden. Je to jak hrozba, tak pravda, tvrdí Luce. Je těžké si představit, jak mohou být oba proudy – socialismus Bernieho Sanderse a středová politika Bidena – obsaženy v jedné straně. Podporovatelé Hillary Clintonové cítí vůči Sandersovi velkou zášť.

Nemá smysl srovnávat Sanderse s Jeremy Corbynem. V britských volbách hrála velkou roli EU a vztah k ní. Sanderse nyní je potřeba srovnávat se Sandersem 2016. Tehdy Clintonovou málem porazil. Není důvod si myslet, že to s ním bude mít Biden lehčí.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.