Reakce na mírovou konferenci o Libyi: naděje trvá

Po skončení berlínské konference znějí od politiků mírně optimistické reakce na její konkrétní výsledky.

Reakce po konferenci jsou opatrně optimistické, shrnuje veřejnoprávní zpravodajská platforma Tagesschau. Z USA i Ruska zaznívá, že výsledky jsou krokem správným směrem.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo říká, že libyjská konference alespoň přispěla k tomu, že do oblasti bude mířit méně zbraní. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si výsledky konference pochvaloval. Za pokrok se v EU považuje již to, že se podařilo u jednoho stolu shromáždit nejdůležitější aktéry libyjské krize. Zástupci EU zároveň akcentovali nutnost mírového procesu uvnitř samotné Libye.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová tvrdí, že EU bude v procesu hrát důležitou roli. V EU se bude hledat cesta, jak dohlížet nad klidem zbraní a nad respektováním zbraňového embarga.

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger ale uvedl, že berlínské závěry mohou fungovat jen tehdy, když budou podpořeny rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Otázkou zůstává, jestli je k tomu pět stálých členů připraveno. Ischinger se domnívá, že vyhlídky na mír nevypadají zrovna růžově. Považuje za signifikantní, že se libyjský premiér Faíd al Sarrádž nesešel v jedné místnosti s generálem Chalífou Haftarem.

Závěry z konference jsou shrnuty v dokumentu s 55 body. Tyto body by měly vést k ukončení války v Libyi. Účastníci se zavazují k dodržování zbraňového embarga, které bylo schváleno již v roce 2011.

Ilustrační foto: Autor – Kremlin. ru (Oficiální stránky prezidenta RF)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.