Teherán nezavřel dveře jaderné dohody

Ovšem jak se bude situace vyvíjet dál, závisí na dalších stranách dohody a na tom, zda smlouva bude respektovat íránské zájmy.  

Írán ještě úplně nezavřel dveře k dalšímu jednání ohledně svého jaderného programu a dohody JCPOA, sdělil v pondělí mluvčí ministerstva zahraničí Abbás Músáví. Músáví řekl, že další kroky Teheránu v této otázce budou záviset na krocích ostatních stran. Slova padla poté, co evropské země zahájily mechanismus, který by mohl vést k zavedení sankcí OSN proti Íránu za neplnění dohody.

Írán jadernou dohodu z roku 2015 postupně opouštěl v souvislosti s odstoupením USA z dohody, přičemž právě tato dohoda v minulosti umožnila uvolnění sankcí. Prezident Donald Trump dohodu, kterou uzavřela administrativa Baracka Obamy, odmítl a podle Británie navrhuje její nahrazení „Trumpovou dohodou“, kterou ale Teherán odmítá.

Velká Británie, Německo a Francie jako signatáři JCPOA v lednu spustily mechanismus, který by mohl vést k novým sankcím OSN vůči Íránu v souvislosti s neplněním dohody.

Músáví v pondělí řekl: „Teherán stále dohodu dodržuje …Tvrzení evropských velmocí, že Írán dohodu porušuje, jsou nepodložená.“ Dále dodal, že „to, zda bude Írán dále snižovat svoje nukleární angažmá, bude záviset od dalších stran a od toho, zda budou v dohodě zajištěny íránské zájmy“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.