Co bude Německo dělat v Libyi?

Konkrétní role Německa v řešení konfliktu zůstává stále nejasná, a to i po berlínském jednání…

Klid zbraní a zbraňové embargo, to jsou výsledky libyjské konference v Berlíně. Ale jak nyní tyto závazky realizovat? A jak se na kontrolách bude podílet Německo? Z německé vlády zaznívají rozporuplné signály, píše článek na stránkách ARD Tagesschau.

Kromě zbraňového embarga by do Libye neměly proudit žádné další „podpory“ pro strany konfliktu, jak zdůraznila po konferenci kancléřka Angela Merkelová. V zemi má nastat klid zbraní. Ale je otázkou, jak budou tyto závěry realizovány v praxi. Stejně není jasné, jakým způsobem se zapojí Německo.

Německá ministryně obrany Annegrete Kramp-Karrenbauerová se již před konferencí pozitivně vyjádřila k německému zapojení do mezinárodních ochranných jednotek. Merkelová se ovšem k tomuto tématu staví hodně rezervovaně. Kancléřka chce nejprve vidět klid zbraní.

Německé politické strany nemají jasno, staví se k německému zapojení v Libyi rozdílně. FDP je pro, ale Zelení jsou hodně zdrženliví. Na nasazení Bundeswehru je prý zatím příliš brzy.

Ministr zahraničí Heiko Maas nechce ovšem po konferenci diskutovat o možnostech mírové mise. Chce se zaobírat záchrannou misí EU ve Středozemním moři, Sofie. EU prozatím školí libyjskou pohraniční stráž, ale nemá na místě žádné vlastní lodě.

Německá organizace Mission Lifeline kritizovala to, že konference se nevěnovala tématu uprchlíků v nouzi. Hovoří o „masovém vymírání ve Středozemním moři.“

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.