Ruská opozice chce pro změny ústavy referendum

Opoziční Jabloko i další strany chtějí navrhnout nejen vlastní změny ústavy, ale i klasické referendum k jejich přijetí.

Ruská opoziční (mimoparlamentní) politická strana Jabloko se chystá navrhnout vlastní úpravy ruské ústavy z roku 1993, informovaly noviny Nězavisimaja gazeta. Strana přitom nevylučuje, že bude během příprav spolupracovat i s dalšími politickými stranami, přizve k nim také právníky, právní teoretiky i obyčejné občany.

Lídr strany Nikolaj Rybakov řekl, že podle něj je hlavním smyslem návrhů ústavních změn současného prezidenta Vladimira Putina „uchování moci“, nikoliv deklarované „zlepšení života lidí“. Podle Rybakova by měly změny odrážet zájmy občanů. Ve straně se diskutují konkrétní body pro změnu ústavy. Patří sem přímé volby do Rady federace, nezávislost Ústavního a Nejvyššího soudu, posílení shromažďovacího práva, svoboda slova, nezávislá média, přímé volby gubernátorů, rozdělení moci ve státě apod. Vedle toho se také zvažuje, že Duma i prezident se vrátí ke čtyřletým mandátům (nyní má Duma 5 let a prezident 6 let).

Lídr Jabloka také řekl, že jeho strana navrhuje k přijetí změn referendum, zatímco současná vláda nevysvětlila, jaký mechanismus má na mysli, mluví-li o všelidovém hlasování. V této iniciativě podporují Jablko i další opoziční síly, například Otevřené Rusko. Chodorkovského hnutí chce také vyhlásit vlastní projekt „Lidové ústavy“.

Představitel strany PARNAS Sergej Michalkov též kritizoval postup současné vlády a způsob, kterým chce přijmout změny ústavy, nazval semireferendem. Michalkov řekl, že je čas dát se cestou klasického referenda. PARNAS chce organizovat plebiscit se čtyřmi tématy: penzijní reforma, „odpadová“ reforma (týká se odvozu a recyklace odpadu v Rusku) a dvě témata komunální politiky (výběr kandidátů a volba starostů).

Další opoziční hnutí Golos je toho mínění, že by hlasování mělo k tomu, aby bylo vyjádřením vůle občanů, splnit celkem čtyři podmínky. K něm patří stabilní pravidla pro hlasování podle zákona, referendum pro přijetí změn ústav, dostatečně široká diskuze o změnách ve společnosti, a nakonec i hlasování podle bodů navržených změn, a nikoliv en bloc.

20. ledna 2020 prezident Vladimir Putin navrhnul Státní Dumě soubor vlastních návrhů změny ústavy Ruska z roku 1993. Návrh byl hotov ani ne týden po projevu před oběma komorami parlamentu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.