Trumpovy obchodní války k lehkému vítězství rozhodně nevedou

Navzdory Trumpovu tvrzení, že obchodní války jsou dobré a dají se lehce vyhrát, vypadá realita poněkud jinak…

Komentátor Gavyn Davies se dívá podrobněji na americkou obchodní politiku.

V roce 2018 americký prezident Donald Trump tweetoval, že obchodní války jsou dobré a je snadné je vyhrát.

První fáze dohody mezi USA a Čínou je spíš příměřím, nejde o žádné definitivní ukončení napětí mezi oběma zeměmi, píše Davies.

A hlavní přínos, domnívá se Davies, bude spočívat v tom, že USA snad zruší cla, a tím pádem přestanou poškozovat svou vlastní ekonomiku.

Trump očekával od Číny jinou reakci, očekával velké ústupky. Ale místo toho Čína přišla s odvetou, která poškodila americké výrobce. Celkový deficit americké obchodní bilance se skoro nezměnil a ani s Čínou nedošlo k velké změně.

Studie FEDu ukazují, že dopad cel na americkou ekonomiku byl záporný a byl přesunut na americké spotřebitele. Právě spotřebitelé platí vyšší ceny za dovážené zboží. Není to tedy tak, že by břemeno cel na sebe vzali Číňané.

Nejistota a oslabení investic, to jsou faktory, které podle FEDu ubraly až celý jeden procentní bod z globálního růstu. Obchodní válka je tedy negativní poptávkový šok pro americkou ekonomiku, vysvětluje Davies, která je pak částečně tlumena uvolněnou monetární politikou.

Goldman Sachs vidí snížení růstu převážně ve clech, zatímco FED spíše v nárůstu nejistoty.

Z dlouhodobého hlediska stojí za zmínku uvolňování čínských restrikcí třeba v oblasti tzv. nespravedlivých obchodních praktik, pochvaluje si Davies. Naopak nevidí mnoho smyslu v závazku Číny odebírat více amerických zemědělských produktů.

Těžká témata, např. průmyslové dotace, byla přesunuta do „fáze dvě“, protože jsou vnímána jako příliš komplikovaná. Jenže USA se zasloužily o to, že protekcionismus je nyní v mezinárodní ekonomii používán jako legitimní zbraň. Džin byl vypuštěn z láhve, varuje Davies.

Autor na závěr dodává, že USA a Čína významně omezily světovou ekonomiku, když si vzájemně uvalily cla na 20 % obchodu. Je to bezprecedentní omezení za poslední dekády. A do toho Spojené státy neustále přemýšlejí nad zahájením obchodní války s EU.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.