Merkelová západním velmocem: S Pekingem musíme jednat jako se sobě rovným

Německá kancléřka varovala před vznikem nové studenoválečné bipolarity a přeje si integraci Číny do západního multilateralismu.

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý 21. ledna vyzvala západní velmoci, aby zahrnuly Čínu do svého multilaterálního systému a jednaly s Pekingem jako se sobě rovným. Merkelová odmítla Čínu izolovat a riskovat tak další posun k bipolárnímu systému, jaký tu byl za studené války.

Merkelová tato slova pronesla poté, co byla oceněna Kissingerovou cenou Americké akademie v Berlíně za účasti bývalých ministrů zahraničí USA Henry Kissingera a Johna Kerryho.

Kancléřka v projevu řekla, že je třeba pracovat na férovosti a praktikovat mnohostrannost tak, aby stejná pravidla platila pro všechny. „Ale prosím, nesnižme se k nové bipolaritě, spíše se pokusme – s výsledky a zkušenostmi, které máme – včlenit zemi jako je Čína do multilateralismu a jednat s ní aspoň rovně.“

Německá ekonomika závisí na vývozech a v poslední době její průmysl utrpěl ztráty v důsledku americko-čínské obchodní války. Merkelová nyní plánuje summit Evropská unie-Čína, který se bude konat v době německého rotačního předsednictví Evropské rady, a to v druhé polovině letošního roku.

Ilustrační foto: Autor – European People’s Party – EPP Zagreb Congress in Croatia, 20-21 November 2019, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84251076

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.