Trump v Davosu: USA jsou vzorem pro všechny

Davos 2020: Trumpova řeč na zahájení Světového ekonomické fóra se zcela minula s tématem, které letošní fórum projednává.

Americký prezident svou řečí 50. Světové ekonomické fórum zahájil. Letošní setkání v Davosu je zaměřeno na klimatickou krizi, ale to americký prezident ve své řeči nereflektoval, píše Die Welt.

Donald Trump potřeboval na svůj projev půl hodiny, jednalo se o jeho druhé vystoupení v Davosu. Co v projevu zaznělo? Trump neustále vychvaluje ekonomické výsledky USA. Tvrdí, že USA jsou modelem pro celý svět. A také, že jeho země zažívá takový rozkvět, že to svět ještě neviděl. Obchodní dohoda s Čínou je pro změnu modelem pro obchodní dohody.

Všichni mají navíc prospěch z historicky silné vlny investic, je to prý to nejinkluzivnější hospodářství, jaké kdy existovalo, tvrdil americký prezident v projevu. Sedm milionů nových pracovních míst a výborné výsledky burzy, to jsou další pozitivní body, o kterých Trump hovořil.

Alarmismus je pryč, nyní je prý čas na optimismus. Projev tak vlastně tak nějak působil jako „anti-Greta“. Trump navíc řekl, že USA mají dnes ten nejčistší vzduch i vodu za poslední desetiletí. Nechyběla ani chvála uhlí, zkapalnělého zemního plynu i jádra. Evropané by se z toho měli poučit, využít americké zdroje a nebýt tak závislí na zemích Blízkého východu.

Projev amerického prezidenta byl tedy útokem na všechny, včetně Klause Schwaba, který je organizátorem fóra a právě téma klimatické změny stanovil jako hlavní pro tento rok. Greta Thunbergová sledovala Trumpovu řeč a ve svém vlastním projevu následně zaútočila na USA za to, že odešly z Pařížské dohody o klimatu.

Trump i Thunbergová jsou na jednom místě, ale nehovoří spolu. Žádné konkrétní a konstruktivní návrhy nepadly, píše Die Welt dále.

Třeba to bude právě byznys, který bude schopen spojit „starou politiku“ a „hnutí mladých“.

Je ale jasné, že i když byznys v této věci vlády předběhne, bez podpory vlád především USA, Číny a Indie je veškeré úsilí marné.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – WEF

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.