Zakladatel Davosu obhajuje význam „schůzky elit“

Davos 2020: Lidé z byznysu prý cítí, jak se svět štěpí, a proto oceňují, že davoské fórum je jednou z platforem pro diskuzi s politiky a nevládními organizacemi, tvrdí jeho zakladatel.

Zakladatel Světového ekonomického fóra, které se pravidelně koná ve švýcarském Davosu, Klaus Schwab, říká, že právě v této době je setkávání elit důležitější než jindy.

Nový manifest Světového ekonomického fóra pléduje za „inkluzivní kapitalismus“. Cynik by si mohl vzhledem k setkání elit v Davosu pomyslet svoje, píšou noviny Financial Times.

Davos je pro populisty snadným terčem. Klaus Schwab, který Světové ekonomické fórum založil před více než půl stoletím, ale říká, že kritikové se mýlí. Setkávání politiků, byznysmenů i zástupců nevládních organizací je podle něj nyní důležitější než kdy jindy.

Schwab si pochvaluje obrovskou účast amerických technologických firem, od Google po nové firmy ze Silicon Valley. Zájem o Davos je obrovský, o 3000 účastnických míst je rvačka, a to přesto, že platby pro lidi z byznysu se pohybují od 62 000 dolarů až k jejich desetinásobku.

Takový antropolog by řekl, že jde o kmenové chování – Davos potvrzuje příslušnost ke globální elitě. Kromě powerpointových prezentací tu jsou dýchánky se šampaňským, navazují se zde kontakty a okázale demonstruje status.

Schwab ale tvrdí, že za popularitou fóra stojí i jiné důvody. Mnoho geopolitických struktur z 20. století se hroutí a lidé z byznysu prý cítí, jak se svět štěpí. Proto oceňují, že Světové ekonomické fórum je jednou z platforem, kde mohou aktuální témata prodiskutovat se zástupci politiky i nevládních organizací. Lidé jsou prý také zklamáni ze svých vlád a požadují přímo po zástupcích byznysu, aby se ujali řešení palčivých sociálních problémů.

Článek Financial Times tvrdí, že zástupci podnikatelů i politické sféry čelí dilematu. Většina řešení prý vyžaduje přeshraniční přístup. Schwab je toho mínění, že problém chudoby či změny klimatu je možné řešit jen kooperací.

Panuje také pocit, že kapitalismus a globalizace jsou pod palbou a je potřeba je znovu definovat. Debaty o inkluzivním kapitalismu už narazily na odpor amerických manažerů, kteří rozhodně nechtějí ani slyšet o vyšších daních či snížení svých platů.

Schwab říká, že jeho snem je dát dohromady velké investory i hedgeové fondy a přimět je, aby slíbili, že budou financovat jen ekologicky udržitelné projekty.

Bude ale tohle kritikům stačit? Rituály Davosu jsou nejen pevně ukotvené, ale také čím dál kontroverznější.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.