Jazzové okénko Jana Schneidera: Autumn Leaves, Píseň písní a Rezeh

Dnešní jazzový průvodce Jana Schneidera si vybranými skladbami a autory připomene 75. let od osvobození koncentračního tábora Osvětim Rudou armádou.

Jazzový kytarista Coco Schumann se v devatenácti letech stal členem Ghetto Swingers. Ano, bylo to v Terezíně. Podařilo se mu pak přežít jak setkání s Mengelem v Osvětimi, tak i těsně před osvobozením skvrnitý tyfus. Ani po válce ho štěstí – jako jednoho z nemnoha – neopustilo, jeho jazzová kariéra se rozvíjela, a on se dokonce dokázal vrátit do Německa. A takto hrál Autumn Leaves v pětasedmdesáti!

Řecký básník Iacovos Kambanellis byl za války vězněn v koncentračním táboře Mauthausen. Hned po osvobození napsal báseň Píseň písní, v níž se biblická inspirace kloubí s prožitou tragédií. Báseň v roce 1965 zhudebnil Mikis Theodorakis. Temný kontralt patří famózní řecké pěvkyni Marii Farantouri.

Bukurešťský synagogální kantor Shlomo Katz zázračně unikl smrti v nacistickém koncentračním táboře. Těsně po válce se dostal do Prahy, kde – pod tíživým vlivem šoa – v létě roku 1945 nazpíval s varhaním doprovodem Ladislava Vachulky sobotní modlitbu Rezeh. Poslechněte si tento úžasný (pro mne životní) hlas a projev při výroční vzpomínce na osvobození Osvětimi Rudou armádou (jak poslední dobou „zapomínají“ doříci moderátoři v ČT).

Ilustrační foto: Autor – Lidan from Beer Sheva, Israel – Day 7: Light a candle in the Jewish block of Auschwitz, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37450047

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.