Kam by měla směřovat evropská zahraniční politika?

Evropské unii hrozí, že se stane hřištěm, na kterém se budou střetávat zájmy jiných velmocí.

Wolfgang Münchau se pro Financial Times domnívá, že EU se může stát hřištěm, na kterém se budou střetávat americké, čínské a ruské zájmy.

Münchau na začátku připomíná krizi eurozóny a to, jak jí zcela chyběly základní instituce, které se s krizí měly vypořádat. Podobnou situaci vidí dnes u zahraniční politiky. I zde zoufale chybějí instituce a mechanismy.

Münchau uvádí tlak Ruska a Turecka na Itálii či americké vyhrožování zavedením cel na automobily. A také informaci německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerové, že USA vyhrožovaly Francii, Velké Británii a Německu, aby zahájily proces arbitráže íránské nukleární dohody, jinak na ně uvalí cla, kterýžto proces byl právě zahájen, konstatuje Münchau.

Uvádí také americké sankce proti plynovodu Severní proud 2. Tlak na švýcarskou firmu Allseas znamenal, že musela zastavit práce pouhých 160 kilometrů před dokončením plynovodu.

Evropané na takhle tvrdou politiku nejsou zvyklí. EU je vůči vydírání zranitelná, ale může si za to sama. EU jako celek má přebytek běžného účtu se zbytkem světa. A stačí se podívat na Německo a na to, jak je pyšné, že je tak zdatným exportérem. Ovšem už si neuvědomuje zranitelnost, která z toho plyne. Německá zahraniční politika se obvykle orientovala na prosazení svých průmyslových zájmů – v energetice a u automobilového průmyslu.

Takže je potřeba začít zde: nebýt tolik závislý na exportu. Tím ubude jeden z kanálů vydírání. Evropská diplomacie snad ještě nezjistila, že se dnes sankce využívají jako „pokračování diplomacie jinými prostředky“.

EU je ve své zahraniční politice tlačena ze všech stran. V krátkém období se to asi neprojeví, ale dlouhodobě hrozí, že EU se stane hřištěm pro USA, Rusko a Čínu a jejich konfliktní zájmy.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.