Šíření koronaviru vede k nárůstu protičínské xenofobie

Epidemii koronaviru začíná ve světě doprovázet další choroba – protičínská xenofobie.

Kok Sing-chuej píše pro South China Morning Post, že koronavirus vede k šíření i jiné choroby – protičínské xenofobie.

V Singapuru kolují vtipy o tom, že Číňané sní vše, co má čtyři nohy, kromě stolu, a vše, co létá, kromě letadla. Moc vtipné nejsou, ale je od nich jen krok k požadavku zákazu cestování z Číny, píše Kok. V souvislosti s koronavirem se šíří xenofobní „řeči“ o stravovacích návycích Číňanů z pevniny, píše autorka.

Singapur už zablokoval vstup turistům, kteří v posledních 14 dnech navštívili provincii Chu-pej, nebo mají pasy z této provincie, Malajsie jim přestala vydávat víza. Rostoucí stigma zasáhlo i Evropu. Jeden student už si postěžoval, že si od něj ve Velké Británii všichni odsedávali. Podobné stigma přeskakuje i na čínské jídlo.

Autorka upozorňuje na video čínské influencerky, ve kterém ukazuje netopýří polévku. Toto video má dokazovat odporné stravovací zvyklosti Číňanů, přestože bylo natočeno v tichomořském Palau, kde tato polévka patří k místním specialitám.

Kok upozorňuje, že trh s mořskými plody v centru Wu-chanu byl sice považován za zdroj nákazy, ale podle aktuálních výzkumů to již není tak jisté. První klinické případy neměly k trhu žádnou vazbu. První pacient vykázal syndromy onemocnění na začátku prosince, takže vzhledem k inkubační době se musel nakazit v polovině listopadu. Virus se mohl dostat do Wu-chanu dříve, než se objevila spojitost s trhem. Vědci si nejsou jisti, jestli genom viru pochází od netopýrů nebo od hadů. Zdá se ale, že šíření choroby se týká spíše hygieny v procesu přípravy a vaření pokrmů než toho, co se jí, tvrdí autorka.

Brát tedy koronavirus jako čistě čínský problém by bylo jako „řešit problém kladivem“. Na vlnu xenofobie vůči Číňanům již reagovali i představitelé Singapuru. Ministr pro národní rozvoj uvedl, že vláda udělá vše, aby před virem ochránila občany a celý Singapur, ale nehodlá připustit přehnanou či dokonce xenofobní reakci. Virus se mohl objevit i jinde, Ebola například začala v Kongu. Singapurský ministr pro vzdělávání vyzval občany k empatii a připomněl, že v době paniky kolem SARS by Singapuřané určitě nebyli nadšeni, kdyby byli vyzváni, aby opustili hostitelskou zemi.

Malajský premiér ujistil, že mešity, které nedovolují vstup turistům, to neučinily na základě vládního pokynu. Uvedl, že se jedná o nezodpovědný čin a varoval před zvyšováním rasového napětí.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.