Jazzové okénko Jana Schneidera: Sen, Burning Spear a Spiritual Jazz

Ani dnešní neděli nechybí jazzový průvodce bubeníka Jana Schneidera. Tentokrát začneme s violoncellem a skončíme v Persii – freejazzově!

Dnes nezačnu kontrabasem, ale violoncelly, dokonce dvěma, a všestranně velmi pěkně obsluhovanými! Duo Tara Fuki: Sen – a to díky upozornění Aleše Opekara! Za zmínku stojí vynalézavá basová figura, pěkná atmosféra, připomínající raného Marka Grechutu, ale i nečekaně furiózní finále!

Eric Dolphy byl jedním z nejúžasnějších freejazzových muzikantů. Vůbec to není lehké ho poslouchat, nota bene tón po tónu, což však doporučuji u jeho basklarinetových sól ve skladbě s krycím názvem „Half Note Triplets“ (přesnější je „Burning Spear“) – protože vystihuje přesně, co se asi honilo pánubohu hlavou, když se blížil Velký třesk, a on ještě neměl jasno ve všech detailech.

Americký multiinstrumentalista Lloyd Miller je obrovským znalcem perské hudby. Skladba „Spiritual jazz“ je jemnou směsí s mnoha ingrediencemi, ale vůbec nepostrádá šťávu. Zvláštní atmosféra, ale připomene mnohé skvělé freejazzové produkce, na které měla nesporně svůj vliv. Lloyd Miller zde hraje na klarinet, piano a santur.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.