Poslední šance? Macron míří na návštěvu Polska

Cesta do Polska otestuje, zda je Emmanuel Macron opravdu lídrem proevropských sil, i když to bude znamenat méně dohod pro francouzský průmysl.

Pawel Zerka píše o významu návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Polsku na začátku února. Podle něj v ní jde o mnohem víc než jen o diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi a snahu o jejich obnovení.

Vztahy mezi Polskem a Francii nejsou dobré, od skandálu v roce 2016, kdy polská vláda zrušila dohodu o helikoptérách s firmou Airbus, spolu obě vlády mluví zřídka. Podle nového výzkumu mezi politiky a experty obě země jen těžko hledají nějaké společné zájmy v rámcích EU. Výzkum ukázal i velké zklamání Francie ohledně Polska jako člena EU, které Polsko Francii oplácí stejnou mincí.

Není to překvapení, představy občanů o integraci se v Polsku a Francii rozcházejí i díky rozdílnému vnímání vztahů a hrozeb ze strany Ruska a USA.

Napjaté vztahy mezi Paříží a Varšavou obě země nejenže vzájemně vzdalují, ale představují velký problém i pro další členské země EU, zvláště pro Německo a země střední a východní Evropy. Protože letošní stěžejní otázky unijní politiky (odchod Británie, finanční rámec na několik let dopředu) se neobejdou bez alespoň pasivní participace páté největší země EU. Nesouhlasný postoj Polska k Nové zelené dohodě EU byl v tomto smyslu varovný.

Obě země spolu budou muset začít mluvit, a to zvláště o neshodách, které mezi nimi panují ohledně téměř všech bodů evropské agendy.

Diplomaté na obou stranách věří, že by Macronova návštěva mohla věci dát do pořádku, vrátit je k normálu. Ostatně díky práci diplomatů došlo během roku 2019 k určitým posunům ve vztazích. A tento posun či sbližování by mělo nyní pokračovat Marconovou návštěvou v Polsku. Macron se bude snažit hledat společné zájmy v otázce finančního rámce EU i v případě Evropského zeleného údělu. Polsko by se naopak mohlo snažit vypadat jako nepostradatelný energický hráč EU, navenek i uvnitř.

S ohledem na domácí polský kontext by ale tato událost mohla dostat jinou formu. Macron přijede v citlivém období sporu mezi Varšavou a Bruselem ohledně soudnictví a ve stejné době se bude rozbíhat polská prezidentská volební kampaň.

Macron se doposud snažil dělat politiku bez přímé konfrontace a s cílem prosadit francouzské i širší evropské zájmy. Očekává se tedy, že se tématu reformy soudnictví v Polsku dotkne, veřejně i v zákulisí. Je jisté, že by se strana Právo a spravedlnost i prezident Andrzej Duda mohli pokusit Macronovy návštěvy využít v rámci svých domácích politických zájmů. To by mohlo paradoxně vést k posílení Dudy v začínající prezidentské kampani. I tak ovšem návštěva Macrona v Polsku za pokus stojí, píše Zerka.

Macron má dobré postavení na to, aby se postavil proti polské vládě v otázce nezávislosti soudů. Cesta do Polska otestuje, zda je Macron opravdu lídrem proevropských sil, protože důsledkem může být méně dohod pro francouzský průmysl. I to, zda myslí vážně svoje trvání na evropských hodnotách, které považuje za nedílnou součást projektu EU.

Zerka je toho názoru, že by Macron, v koordinaci s ostatními představiteli zemí EU, měl ještě před návštěvou promluvit o otázkách právního státu v Polsku. Pokud ale Macron i ostatní budou preferovat mlčení, je to velmi nebezpečný vzkaz pro Polsko i EU.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.