Asijské akcie se díky epidemii koronaviru propadají

Ekonomové očekávají zpomalení v Číně i celosvětové ekonomické dopady epidemie koronaviru.

Ceny asijských akcií se propadly v reakci na vypuknutí epidemie koronaviru v Číně. Jejich hodnoty se pochybovaly na nejnižších číslech za poslední dva měsíce, informuje Reuters.

Narůstají tak obavy z celosvětových ekonomických dopadů koronaviru. Čínská vláda se rozhodla domácí ekonomice pomoci, neboť epidemie se silně dotkla turismu a také řady podniků, které zůstávají zavřené.

I přes vládní intervenci jsou čínské akcie v červených číslech. Například index šanghajské burzy ztratil 420 miliard dolarů své hodnoty a čínský jüan se na konci ledna propadl k symbolickým 7 jüanům za jeden dolar. Čínské ztráty jsou velké, ale týkají se především prodeje výrobků na domácím trhu, neodrážejí zatím obavy světových trhů, píše dále Reuters.

Naproti tomu hodnoty amerických a evropských akcií vzrostly, ropa vyrovnala ztráty a ceny japonského jenu a zlata, které jsou považovány za „bezpečné přístavy“, se zvýšily.

Čínská centrální banka snížila repo sazby o 10 základních bodů a v pondělí napumpovala do čínské ekonomiky asi 173,8 miliard dolarů aktiv. Peking také slíbil, že vláda v co nejbližší době pomůže firmám obnovit produkci životně potřebných výrobků.

Přes tato opatření už většina globálních ekonomů snížila vyhlídky čínské ekonomiky na „růst“ a předpokládají, že se čínská situace promítne také celosvětově. Vzhledem k tomu, že počet nakažených bude v nejbližších týdnech narůstat, znamená to například tlak na trhy s cennými papíry v Asii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.