Pompeo v Kazachstánu varoval před Čínou

Podle amerického ministra zahraničí je cenou za čínské investice ztráta suverenity. Nejlepší výsledky prý skýtá spolupráce s americkými firmami.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo o víkendu navštívil středoasijský Kazachstán. Místní politiky varoval před čínskými investicemi a vlivem Číny. Vedle toho apeloval na Kazachstán a další země střední Asie, aby požadovaly konec represí menšin v Číně.

Podobně jako už dříve Pompeo v Kazachstánu tvrdil, že cenou za čínské investice je ztráta suverenity. USA podle něj plně podporují svobodu Kazachstánu rozhodnout se, s kým země chce nebo nechce dělat byznys, dodal však, že si je jist, že nejlepší a všestranně seriózní výsledky přinese podnikání s americkými společnostmi. Vedle toho také apeloval na kazašskou vládu, aby pokračovala v reformách, které americké investice v zemi umožní.

Očekává se, že stejnou argumentaci Pompeo nabídne i v Uzbekistánu, kam měl dorazit v neděli večer a v pondělí pak jednat s představiteli této středoasijské země.

Pompeo zahájil návštěvu Kazachstánu setkáním s etnickými Kazachy, jejichž příbuzní byli zadrženi nebo zmizeli v Číně. Naléhavě vyzval vlády všech zemí, aby po čínské vládě požadovaly okamžité ukončení represí v provincii Sin-ťiang. Kazachstán byl kritizován za nátlak na aktivistu, který vedl kampaň za propuštění etnických Kazachů v Číně. Aktivistovi hrozil vysoký trest vězení, takže se nakonec přiznal k vyvolávání etnického napětí.

Americký ministr zahraničí pak poděkoval Kazachstánu, že repatrioval celkem 600 bojovníků Islámského státu a jejich rodin ze Sýrie a z Iráku. Ocenil také reakci kazašské vlády na epidemii koronaviru v Číně, neboť Kazachstán přerušil dopravní spojení s Čínou. Pompeo řekl, že rychlá reakce kazašské vlády na něj udělala dojem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.