V Chile se znovu protestuje. Zemřeli čtyři lidé

Po letní přestávce vypukly v Chile znovu protivládní protesty. Došlo k rabování a k dalším střetům s policií.

Nová vlna protivládních protestů v jihoamerickém Chile stála životy dalších čtyř lidí. Protivládní protesty probíhají od října minulého roku, v době letních prázdnin (v Chile je nyní léto – pozn. red.) poněkud utichly, ale během minulého týdne znovu vypukly.

Jeden člověk zemřel na otravu oxidem uhelnatým při pátečním požáru vyrabovaného supermarketu a další lidé podlehli zraněním, ke kterým došlo během srážek s policií. Jeden člověk byl například střelen do hlavy, další byl sražen policejním vozidlem. V hlavním městě také došlo ke dvěma případům rabování supermarketu.

Při zásahu proti demonstrantům v ulicích Santiago de Chile použila policie vodní děla.

Od vypuknutí protestů v říjnu minulého roku zemřelo už celkem 27 lidí. Protesty začaly v reakci na plánované zvýšení cen jízdného v hromadné dopravě hlavního města a brzy přerostly v demonstrace proti ekonomické nerovnosti a proti vládě miliardáře a prezidenta Sebastiana Piñery. Chilané dali najevo, že kromě reformy ústavy požadují i reformu zdravotnictví, školství a penzijního systému.

Vláda zahájila celou sérii kroků, které se snaží protesty utišit, zvýšila např. minimální mzdy nebo státní důchody a v dubnu by se mělo v referendu hlasovat o nové ústavě země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.