Dedolarizace obchodu mezi Čínou a Ruskem zpomalila

Podle oficiálních statistik podíl dolaru vzrostl, přestože se Rusko a Čína ve vzájemném obchodu spoléhají více na euro.

Ruská centrální banka Bank Rossii hlásí za třetí čtvrtletí roku 2019 zvýšení využití dolarů při ruských exportech do Číny. Nová data přinesla statistika centrální banky.

Podíl dolaru v exportním účetnictví Ruska v třetím kvartálu vzrostl a podíl eura se snížil. Hlavním důvodem jsou vývozy do Číny, kde došlo k nárůstu o 9,9 procentních bodů.

Momentálně není jasné, zda se jedná o výkyv, nebo o dlouhodobější jev, který ovlivňuje dedolarizaci vzájemného obchodu mezi Čínou a Ruskem. V minulosti experti hovořili o přechodu na euro v rámci rusko-čínského obchodování a euro zůstává hlavní měnou pro vzájemné obchodování mezi oběma zeměmi, podle infografiky novin RBK dosahuje podílu 45 % všech obchodů. Nicméně ve třetím kvartále se poprvé po 7 čtvrtletích podíl eura snížil.

Článek upozorňuje, že spoléhání se na euro je záležitostí posledních několika let. V roce 2018 se ruské vývozy do Číny platily z 88 % v dolarech. Euro mělo jen 0,7% podíl. Během půl roku došlo k výraznému obratu – euro činilo 53,1 % a dolar klesl jen na 33,5 %. Kromě toho je nyní podíl účtů v eurech pro exporty Ruska do Číny vyšší než podíl obchodování Ruska s členskými zeměmi EU.

Celkově nicméně dolar stále dominuje ruským vývozům do celého světa: v třetím čtvrtletí roku 2019 se jednalo o 63 %, zatímco na euro připadlo 18,9 %. Účty v národní měně, tj, v rublech, se za třetí čtvrtletí zvýšily o jeden procentní bod, nyní dosahují 15,7 %.

Valutní struktura exportu z Ruska do Číny (účty exportu v procentech). Zdrok: RBK (zelená: dolar, šedá: euro, černá: rubl).

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.