Durynský průlom. Alternativa pro Německo slaví

V Durynsku odstavila pravice s pomocí AfD od moci vítěze voleb Die Linke. Předsedou vlády se stal neznámý politik ze strany, která se do zemského parlamentu málem nedostala.

Volby zemského předsedy v Durynsku vyvolaly šok. Zvolen byl totiž neznámý politik z FDP, a to díky hlasům Alternativy pro Německo. Německá zpravodajská platforma televize ARD Tagesschau píše o „politické revoluci.“

Alternativa pro Německo slaví a tvrdí, že právě ona osvobodila poslední spolkovou zemi od bývalých komunistů. (pozn. redakce: v Durynsku ve volbách uspěla a vyhrála Die Linke). Její předseda Bodo Ramelow byl ovšem odstaven koalicí pravicových stran. Do hlasování se zapojila právě AfD.

Členové Alternativy pro Německo z celé země gratulují politikovi z FDP a zcela neznámému Thomasi Kemmerichovi. Významná představitelka AfD, Alice Weidelová, říká, že je vidět, že levicová strategie vyčleňování AfD zcela selhala. Také další hovoří o „historickém dni“ a o tom, jak šikovně si AfD počínala.

Ani šéf strany Jörg Meuthen se nedržel zkrátka a napsal, že „jde o první kamínek do mozaiky politického obratu v Německu.“ Politici AfD zdůrazňují, že ačkoliv Bodo Ramelow ze strany Die Linke jasně vyhrál volby, nepodařilo se mu dát dohromady většinu. Zato se prý objevil „občanský střed“ (die bürgerliche Mitte), protože volbu Kammericha podpořila i CDU.

Některá média hovoří o „puči“ AfD. V druhém kole volby dostal Ramelow 44 hlasů, ale to stále nestačilo. A ve třetím kole byl 45 hlasy zvolen právě Kemmerich, což bylo možné jen díky hlasům AfD. Paradoxem přitom je, že FDP se jako liberální pravicová strana do zemského sněmu málem nedostala a přitom má nyní mít zemského předsedu, který je navíc zcela neznámý.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.