Jazzové okénko Jana Schneidera: Lullaby of the Leaves, Theme de Yoyo a Yalla oum rakkesni

Jan Schneider dnes nabízí ve svém hudebním průvodci další tři jazzové skladby a začne cool jazzem, aby nás nakonec zavedl do Orientu.

Něco pro potěchu duše: Lullaby Of The Leaves! Už tehdy cool jazz byl cool! Lahůdkové vánočky tu splétají trumpeta Cheta Bakera a barytonsaxofon Gerryho Mulligana, podmalované basou Boba Whitlocka a výjimečně jemným bubnováním Chico Hamiltona. Zajímavé je si uvědomit, že doba, dělící tu nahrávku od začátku minulého století, kdy plus-minus vznikl jazz, je výrazně kratší, než doba od vzniku nahrávky do dneška. Je to holt už jazzový středověk. Cool.

Když velmistři sázejí jednu chybu za druhou, má z toho jeden škodolibé potěšení. Něco takového se stalo jinak famózní rytmice Uměleckého souboru z Chicaga (Malachi Favors na basu a Don Moye na buben). Poslechněte si krásnou skladbu Theme De Yoyo. Nelze si nevšimnout, jak kdosi převelmi aktivní začne chvílemi hrát příšerně nerytmicky na tamburinu, čímž rytmiku dokonale rozhodí (domnívám se, že bubeníkovi ta tamburína basu prostě přehlušila). Pak se nějak srovnají, ale za chvíli se to opakuje. Ta skladba má ale jiné kouzlo –  rytmická figura je velmi podobná tomu, co obliboval a produkoval český underground v sedmdesátých letech (včetně mě, když jsem hrál s B-bandem). Riffy dechové sekce jsou ovšem naprosto dokonalé a precizní. Jakmile začne ale saxofonové sólo, jsme zase v Čechách, jakoby to hrál Vráťa Brabenec! Prostě nemohl jsem tu skladbu nezařadit, to je jasné, protože v Čechách zní nějak povědomě.

Muslimové prý zakazují hudbu a nutí ženy se zahalovat od hlavy k patě. Co si o tom myslí Emad Sayyah? Podívejme se a poslyšme v jeho podání písničku Yalla oum rakkesni. V tomto případě jsou bubínky až k nevíře přesné a vtipné. A co je podstatné a příznačné, je onen pro Orient typický hudební rytmus, který je vlastně základním biorytmem. Kdo to necítí, necítí už asi nic!

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.