Pět problémů, kterým čelí Evropa ve světě měnící se rovnováhy moci

Vztahy mezi Německem a USA, USA a EU, problém Rusko, problém Čína a úloha EU ve světě – to je pět otázek, na které musí EU najít odpověď.

Evropa (myslí se opět Evropská unie – pozn. red.) z historických důvodů žila dlouho ve stínu Spojených států. Nyní se rychle mění globální rovnováha moci, což ponechává Evropu nechráněnou, píšou Sigmar Gabriel a Michael Hüther.

  • Jiný pohled na stejný problém jsme nabídli našim čtenářům například zde.

Evropská unie a Německo musejí teprve najít odpověď na skutečnost, že USA se stahují z role globálního lídra. Nicméně s ohledem na to (i s ohledem na růst Číny a na obnovené ruské velmocenské aspirace) musejí západní země úžeji spolupracovat.

Je to pět životně důležitých otázek, které autoři vidí jako problém. Patří sem: napětí mezi Německem a USA, které je spojeno s neochotou Německa zvýšit výdaje na obranu na 2 % HDP. Pokud by k tomu došlo, bude dávat SRN na obranu o 46 miliard eur více než Francie.

Ovšem Německo by mohlo investovat na obranu (materiál a lidi) 1,5 %, zatímco by 0,5 % umístilo na podporu operací NATO v Polsku a Pobaltí, kde panují obavy z ruské agrese. Ukázala by se tak připravenost Německa mít větší odpovědnost.

Další velkou otázkou jsou problémy mezi EU a USA. EU a USA přitom čelí nové a změněné realitě. Rusko rozšířilo vliv o Krym, východní Ukrajinu a Azovské moře, Čína prosazuje svoji technologickou a ekonomickou nadvládu v Eurasii. Západní země zatím zápasí s narušeními, které přinesla globalizace, migrace, technologie a klimatická změna. Roste vliv populistických a nacionalistických hnutí, která využívají strachu. Navzdory populismu ale globalizace vytvořila prosperitu a omezila chudobu, míní autoři dále. Bez podpory Západu nemůže být tento systém udržen, tvrdí. Je potřeba otevřít nové možnosti pro světový pořádek.

Je tu pak třetí problém. Problém zvaný Rusko. V tomto případě vyrovnaná politika EU vedla k rozporům v transatlantickém vztahu: ukazuje to projekt Severní proud 2. Německá vláda vidí tento plynovod čistě ekonomicky. Vedle toho by bylo politickou chybou intervenovat do soukromého plynového trhu Evropy, píše dále článek.

Jsou to nakonec soukromé společnosti, které by měly určit od koho budou nebo nebudou nakupovat zemní plyn. Ovšem nejde ani ignorovat otázky politické nezávislosti zemí jako Ukrajina, kterou plynovod obchází. Evropa by tak měla integrovat svoji plynovou infrastrukturu a postavit nové terminály pro LNG. Nikdo by pak nemohl využívat závislosti na ruském plynu.

Čtvrtým problémem je Čína, která chce revidovat mezinárodní rovnováhu moci. Trumpova administrativa se správně postavila Číně ve věci obchodu. Bez hry podle stejných pravidel tu nemůže být spravedlivý obchod, míní autoři. Výzvou je ovšem také čínský autoritářský státní kapitalismus. USA a EU potřebují společná pravidla pro jednání s Čínou.

Posledním problémem je podle Gabriela a Hüthera role Evropy ve světě. Pokud se EU neprobere, dostane se díky americko-čínské rivalitě do postavení geopolitické bezvýznamnosti. Už tu ve skutečnosti jsou známky úpadku globálního významu EU. Války a konflikty v sousedství EU řeší jiné velmoci. Neochota Evropské unie se prosadit má historické důvody: byly zde dobré důvody k tomu, aby se EU schovala pod bezpečnostní deštník USA, připomínají autoři poválečné dějiny západní Evropy.

Jak řekl první generální tajemník NATO smyslem této organizace bylo „udržet Rusy mimo, Američany uvnitř a Němce dole“. Od 50. let 20. století se ale mnohé změnilo. Evropané si začínají uvědomovat, že se musejí přizpůsobit novým geopolitickým realitám. Atlantická éra se mění v Tichomořskou éru. Nejde se spoléhat na to, že se všechno v dobré obrátí samo od sebe. Nastala doba na přijetí odpovědnosti za evropské strategické zájmy, končí článek.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.