Rvačka, nebo pogrom? Na jihu Kazachstánu došlo k nepokojům

V jihokazašské vesnici vznikla masová rvačka za účasti stovek lidí, došlo na zapalování domů a obchodů. Vláda mluví o běžných sporech, místní o etnicky motivovaných pogromech.

Na jihu Kazachstánu, ve vesnici Masanči, došlo v pátek k masové rvačce. V důsledku ní zemřelo celkem osm lidí, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. V této oblasti žije část obyvatel duganské národnosti. Podle oficiálních informací za masovou rvačku mohly běžné spory v soužití. Objevují se ale také informace o tom, že příčinou byl mezietnický konflikt či dokonce, že se jednalo o pogromy.

Podle místní policie se rvačky celkově účastnilo několik set lidí. Konflikt začal kolem sedmé večer místního času. Na začátku se rvačky účastnilo asi 70 „agresivně naladěných“ místních, nicméně později rvačka přerostla v konflikt s účastí asi 300 lidí. V důsledku toho bylo spáleno celkem 30 soukromých domů, 15 obchodů a 23 automobilů. Násilníci použili železné předměty, kameny, a dokonce i střelné zbraně proti zasahující policii. Několik policistů tak bylo zraněno.

Rvačka byla nejprve kvalifikována jako chuligánství, následně už jako zabití a účast na masových nepokojích. Zadrženo bylo celkem 47 lidí.

Nepokoje se nedotkly jenom vesnice Masanči, ale také sousedních vesnic – Sornotobe a Auchatty. Všechny tyto vesnice leží v blízkosti hranic s Kyrgyzstánem. Masanči je místem, kde žije kolem 90 % obyvatel duganského původu, v dalších dvou vesnicích je to podobně. Jinak zde žije 5 % Kazachů a 5 % Rusů.

V souvislosti s rvačkou místní úřady tvrdí, že se jednalo o běžný konflikt mezi občany, který ale díky provokacím dostal mezietnický rozměr. Případem se zabývali i na nejvyšších místech. Prezident země Kasym-Žomar Tokajev zřídil k vyšetřování případu vládní komisi.

Zcela jiný pohled na rvačku nabízejí ale místní obyvatelé, kteří tvrdí, že konflikt byl vyprovokován zvenčí a hovoří o pogromech. Do Masanči a dalších vesnic mělo přijet v pátek večer několik stovek mužů, kteří pak zapálili domy a obchody, které patřili etnickým Duganům. Také útočili na místní obyvatele a zapalovali auta. Podle informací místního rádia Azattyk se 8. února kolem vesnice Masanči sešlo asi 200 Kazachů, kteří nyní požadují propuštění účastníků rvačky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.