Británie chce férovou obchodní dohodu s USA

Americká strana dala najevo, že k jejím prioritám patří odstranění necelních omezení, jako je zákaz dovozu chlórovaného kuřecího masa nebo masa s hormony. Londýn to odmítá.

Velká Británie si v rámci nové obchodní dohody s USA přeje snížení celé řady cel, sdělila ministryně obchodu Liz Trussová v londýnském parlamentu na konci minulého týdne. Britská ministryně tak určila obecnější obrysy pro vyjednávání s USA. Vedle toho Spojené království bude v nejbližších měsících vyjednávat nové obchodní dohody také s Japonskem, Austrálií a Novým Zélandem, a samozřejmě s Evropskou unií.

Trussová řekla, že Británie bude vyjednávat tvrdě a že je připravena jednací stůl opustit v případě, že podmínky nebudou odpovídat národnímu zájmu země.

Podle dalších slov britské ministryně obchodu chce Londýn dosáhnout férové obchodní dohody s USA, které jsou druhým největším obchodním partnerem země, hned za EU.

Naopak americká strana už dala najevo, že k jejím prioritám v jednání s Británii patří odstranění necelních bariér, jakou jsou omezení na dovoz chlórovaného kuřecího či masa s obsahem hormonů. Washington si také přeje plný přístup pro americké farmaceutické firmy na britský trh. To by znamenalo, že by muselo dojít ke změnám britské Národní zdravotnické služby a její cenové politice, a tím i k zvýšení cen za léky.

Trussová odmítla, že by Londýn dělal kompromisy ohledně zacházení se zvířaty a kvality potravin. Dále řekla, že otázky cen léků nejsou na stole.

Londýnská vláda ale chce odstranit komplexní celní režim, který požadovala Evropská unie, a to prostřednictvím nového a jednoduššího Globálního cla Velké Británie (UK Global Tariff).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.