Epidemie je zatěžkávací zkouškou pro čínské politické vedení

Domácí Si Ťin-pchingovy reformy kladou důraz na centralizaci, což se ale v případě epidemie koronaviru ukázalo jako nepříliš efektivní.

Epidemie koronaviru je pro čínské politické vedení obrovským testem. Peking čelí nejen zdravotní krizi, musí řešit i další problémy: zpomalení ekonomiky, rostoucí nedůvěru a zlost veřejnosti a hlavně újmu na globální reputaci země, píše odbornice na asijské země Jü Ťie.

První reakce na epidemii byly váhavé. Ve Wu-chanu místní úřady zprvu cenzurovaly veřejnou diskuzi o začínající epidemii a ke změně došlo až poté, co prezident Si Ťin-pching vyhlásil rázný přístup k epidemii. Tehdy se také čínská média epidemii začala více věnovat. Intervence prezidenta Si tak bezpochyby přispěla k rychlejší reakci na krizi.

Pomalá reakce čínské byrokracie i přes předchozí zkušenosti s epidemii SARS nepřekvapí, píše autorka. Byrokraté mají tendenci podobné situace zlehčovat. Je ironií, že je to právě vedení komunistické strany, kdo nyní tlačí na větší veřejnou odpovědnost a slibuje tresty pro ty, kteří dělali málo nebo se snažili problém utajit.

Si Ťin-pching oznámil ambiciózní plán na reformu vládnutí komunistické strany a recentralizaci politické kontroly. Důsledkem ale je, že místní úředníci nechtějí dělat vlastní rozhodnutí a čekají na pokyn shora. V minulosti to však byly právně místní úřady, které v Číně uváděly věci do pohybu. Nový centralizovaný systém nyní vede k neefektivitě a chybám, míní autorka.

Epidemie nemohla přijít v horší době – čínská ekonomika v minulém roce oslabila a Čína se potýká se stále více nepřátelským prostředím v mezinárodní politice. Vypuknutí epidemie vede k dalším problémům v už tak oslabené ekonomice země.

Ve srovnání s epidemií SARSu se dnešní ekonomika země nenachází v dvojciferných číslech hospodářského růstu, naopak se potýká s celou řadou velmi závažných problémů. Peking nyní přijal politiku fiskálního uvolnění s důrazem na veřejné investice. Tlačí na banky, aby snižovaly úvěry pro jednotlivce a malé firmy, které už byly poškozeny obchodní válkou s USA.

Epidemie koronaviru by měla být novým impulzem pro vlády, nejen pro ty s blízkými hospodářskými vztahy s Čínou. Být velmocí s ambicemi globálního lídra ve spojení s domácími reformami není lehké. Dokonce i systém, kde neexistuje soutěž politických stran, čelí nepříjemným otázkám veřejnosti – před Čínou skutečně stojí těžký úkol a dlouhá cesta.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.