Jazzové okénko Jana Schneidera: Mississippi Mud, Night in Tunisia a Né la Thiass

Jan Schneider pokračuje ve svém jazzovém průvodci. Na programu jsou tři kompozice a jeden bonus v podobě hudební anekdoty.

Skladba, která byla hitem před více jak 90 lety a je jím i dnes: Mississippi Mud hraje Frank Trumbauer & His Orchestra, zpívá  Bing Crosby a do toho mu kafrá a pak dá krásné sólo jeden z nejúžasnějších trumpeťáků rané jazzové historie Bix Beiderbecke.

Co to je čistá radost z bubnování? Potěšení z přesně načasovaných petard? Ukáže vám to miláček jazzových scén Art Blakey ve slavné Gillespiově skladbě Night in Tunisia (Belgie, 1958). Na rozdíl od jiných bubeníků Art Blakey dokázal hrát i potichoučku, byl úžasně dynamický. Ale když se do toho opřel, to nebylo bubnování, ale tsunami!

Senegalský bubeník a kytarista a zpěvák Cheikh Lô nahrál v roce 1995 svůj první hit Né la Thiass. Je to lahodně vyvážená kombinace známých i neznámých ingrediencí a když jsem si to znovu pustil, fungovalo to! Přesvědčte se sami.

A ještě jako appendix malou hudební anekdotu, jak brazilská pianistka Eleane Rodrigues elegantně zvládla technický problém.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.