Filipíny vypovědí prý všechny obranné dohody s USA

Podle mluvčího prezidenta Duterteho vojenské dohody s USA zemi oslabují. Zrušení všech dohod má být konzistentní krok.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte se nebude zabývat žádnými iniciativami amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně záchrany dvacet let staré dohody o vojenské spolupráci, která umožňovala pobyt amerických vojáků na území Filipín. Naopak Duterte je pro zrušení všech dohod o vojenské spolupráci s USA, zaznělo z Manily. Mluvčí filipínského prezidenta Salvator Panelo dále řekl novinářům, že s ohledem na „řeč těla“ Duterteho je „logické“, co bude následovat. „Aby byl konzistentní, musejí jít pryč všechny dohody,“ řekl Panelo. Duterteho mluvčí dále poznamenal, že Filipíny nepotřebuji jiné země.

Duterte oznámil vypovězení VFA dohody o vojenské spolupráci s USA toto úterý, jak jsme informovali. Vedle této dohody platí mezi Filipínami a USA ještě další dohody. Dohoda MDT (Dohoda o společné obraně) je z roku 1950.

Další dohodu o vojenské spolupráci podepsaly Filipíny a USA v roce 2014 a umožňovala umístění amerických vojáků a zbraní v prostorech celkem pěti kasáren filipínské armády.

S vypovězením dohody VFA ovšem panují obavy, že obě dvě další dohody jsou vlastně irelevantní.

Mluvčí Panelo dále naznačil, že další kroky filipínského prezidenta se teprve ukážou, ale dodal že spoléhání se Filipín na podobné dohody zemi oslabuje. Duterte nemá v plánu o věci diskutovat s prezidentem Trumpem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.