!Argument slaví 3. narozeniny

Od redakce: Přesně před třemi roky jsme pro Vás začali vydávat !Argument, webový časopis zdola, který sází na kvalitu, názorovou pestrost a informování.

Milé čtenářky, milí čtenáři,

9. ledna 2017 jsme společně rozjeli vydávání našeho časopisu. Dnešní tříleté výročí si zaslouží malou rekapitulaci.

Náš webový časopis (webzine) funguje zdola, jeho existenci zaručují malé částky od našich dárců v podobě pravidelného i nepravidelného dobrovolného předplatného. Dary nám umožňují být nezávislými od soukromých zájmů a také od komerčních tlaků. Nespoléháme na prodej reklamy, která nutí sledovat kvantitativní faktory, často obětuje kvalitu a místo informování manipuluje. Držíme se hesel „malé je krásné“ a „kvalita si svoji cestu najde“.

!Argument nedělají novináři. Po celé tři roky se koncepci i obsahu !Argumentu věnují dva lidé, kteří mají profesní zázemí mimo novinařinu. Respektujeme ale základní novinářské postupy, v zásadě ostatně odpovídají akademickým postupům, které jsme si osvojili v naších profesích.

Naprostá většina našeho obsahu je výsledkem dobrovolné práce. Bez nároku na honorář pro nás píší všichni naši autoři, řada z nich jsou přitom odborníky ve svých oborech. Jazykovou stránku webu nám pomáhají zlepšovat dva další dobrovolníci. Všechny naše finance směřují do technické údržby webu (která probíhá 7 dní v týdnu a kromě Vánoc každý den bez ohledu na státní svátky či dovolené a nemoci) a na uhrazení dalších služeb (grafické práce, multimédia, webhosting, vedení účetnictví apod.).

!Argument se snaží o názorovou bohatost a stojí za hodnotami jako jsou svoboda slova, demokracie a sdílení. Naší redakční politikou je tolerance širokého spektra názorů, aniž bychom na našem webu prezentovali nějaký konkrétní konsensus či víru. Snažíme se v rámci našich možností, aby obsah, který přinášíme, byl maximálně kompetentní a čtenářům předkládal nejen vyargumentované názory, ale i ověřené informace o důležitých událostech a především trendech a názorech, které hýbou světem. Naší další misí je pomáhat lidem v orientaci ve stále složitějším světě, jehož je Česko součástí a před kterým nemá kam utéct.

Milé čtenářky a milí čtenáři,

vážíme si toho, že jste už tři roky s námi a že si nás postupně a udržitelně nacházejí stále noví čtenáři. Začínali jsme na asi 4 tisících čtenářů za týden, dnes jsme běžně na 20 (i více) tisících čtenářů týdně. Vzhledem k podmínkám, ve kterých náš časopis vzniká, je to pro nás obrovský úspěch, který ukazuje na relevanci webu i na vzrůstající poptávku po kvalitní a důvěryhodné alternativě tržně či marketingově pojaté novinařiny. Za malé peníze, bez reklam a bez bulvarizace. Díky podpoře zdola a díky práci.

Rádi bychom za celý náš časopis připomněli, že jako médium zdola potřebujeme nejen čtenáře, ale i předplatitele, kteří dobře chápou, že !Argument nevzniká ve vzduchoprázdnu a ani s pomocí zázraků či kouzlení. Vaše předplatné můžete pojmout jako dárek k narozeninám, jako „investici“ do rozvoje nebo jako poděkování za práci, která je, pevně doufáme, denně vidět. Záleží na Vás. Děkujeme.

 

Vaše redakce: Ilona Švihlíková a Veronika Sušová-Salminen

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.