Ruský Gazprom čelí v Evropě větší konkurenci a nízkým cenám za plyn

Společnost vidí americký LNG jako negativní cenový faktor v Evropě a doufá, že LNG z USA bude v budoucnu směřovat do Číny.

Ruská společnost Gazprom doufá, že velký podíl amerického LNG (zkapalnělý zemní plyn) bude po uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou směřovat nikoliv do Evropy, ale právě do Číny. Podle slov představitelky společnosti Jeleny Burmistrovové by mohly nízké ceny plynu v Evropě přispět k omezení dodávek LNG do tohoto regionu.

  • Další informace o tomto tématu a posledním vývoji najdete zde.

Prodej zemního plynu do Evropy představuje pro státní Gazprom významný příjem. Nyní čelí právě v Evropě konkurenci LNG a nízkým cenám. Podle Burmistrovové je americký LNG v Evropě faktorem, který negativně ovlivňuje současné ceny zemního plynu. Navíc ruský vývoz plynu v lednu meziročně poklesl v souvislosti s relativně teplou zimou. V roce 2019 zaznamenaly ruské vývozy zemního plynu do Evropy pokles o 1,3 %, na 199 miliard kubických metrů.

Američtí producenti zemního plynu počítají v příštích letech s dalším růstem vývozu LNG. Tento trend spojený s těžbou břidlicového plynu v USA ohrožuje postavení Gazpromu v Evropě. V roce 2018 se zvýšily dovozy LNG o 53 %, v roce 2019 o 68 %, a v roce 2020 se předpokládá nárůst o dalších 30 %.

V rámci 1. fáze obchodního jednání mezi Pekingem a Washingtonem zahájila Čína nové rozhovory s americkými společnostmi o nákupu LNG.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.