Německo chce donutit sociální sítě, aby „hate speech“ nahlašovaly policii

Země zavede nejpřísnější zákon proti nenávistnému obsahu na internetu.

Německá vláda se rozhodla donutit sociální sítě jako Facebook a Twitter nahlašovat kriminální obsah. Kritici hovoří o prvním kroku k omezení svobody slova a cenzuře.

Nový zákon bude patřit k nejpřísnějším na světě. Sociální sítě budou muset inkriminovaný obsah ihned smazat a zároveň nahlásit policii.

Půjde o posty týkající se například přípravy teroristických útoků, dětské pornografie či organizování kriminálních a teroristických skupin.

Německo stojí v čele zemí, které se snaží dohlížet na internet. Ale experti tvrdí, že tímto způsobem dává sociálním sítím příliš velkou moc, neboť samy mají posuzovat, co je nelegální obsah, ačkoliv by to mělo být úkolem soudů.

V tomto smyslu se vyjadřuje i manažer Bitkomu: návrh zákona je v rozporu s právním systémem země, vadný obsah mají určovat soudy, ne soukromé společnosti. Dopadne to tak, že platformy budou mít strach a budou hlásit všechno.

Německý ministr spravedlnosti naopak tvrdí, že je potřeba zamezit obrovskému nárůstu hate speech, násilí a antisemitských útoků.

Podle Financial Times jde o dilema mezi svobodou projevu a ochranou těch, kteří chtějí být před škodlivým materiálem ochráněni. Zástupce Bitkomu se obává, že zákon otevře dvířka omezení svobody slova na internetu.

Zákon bude za trestný čin považovat také výhrůžky fyzickým násilím či sexuálním útokem. Sociální sítě budou muset hlásit vyhrožování znásilněním, zabitím a rasistické útoky.

Německo se pustilo do platforem již dříve. V roce 2018 schválilo právní úpravu, která pod pokutou až 50 milionů eur vyžaduje, aby sociální sítě odstranily potenciálně nelegální obsah během 24 hodin.

Kritici říkají, že platformy raději smažou i jemně kontroverzní příspěvky, než by riskovaly vysoké pokuty.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.