V Afghánistánu začne platit částečné příměří

Pokud se podaří částečného příměří dosáhnout, může jít o historický krok, který válku (možná) ukončí…

Omezení násilí je první fází mírového dohody mezi USA a Tálibánem. Dohoda může vést k odchodu tisíců amerických vojáků ze země, píše Muštak Modžadidi pro Asia Times.

Pokud se podaří dosáhnout částečného příměří, může jít o historický krok vedoucí k dohodě, která válku nakonec ukončí.

Omezení násilí mělo začít 22. února a má trvat týden.

USA jednají s Tálibánem již více než rok, aby dosáhly dohody umožňující odchod vojsk jištěné bezpečnostními závazky a zárukami ze strany Tálibánu.

Snížení násilí má prokázat, že Tálibán je schopen kontrolovat své jednotky a před podepsáním dohody vykazuje „dobrou vůli“. Pak by se z Afghánistánu mohla stáhnout až polovina z 13 000 přítomných amerických vojáků.

Dohoda mezi USA a Tálibánem by měla být finalizována 29. února v Dauhá. Jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou, která jsou nutná k upevnění širší mírové dohody, začnou 10. března.

Z Kandaháru, jižní afghánské provincie, která je považována za „srdce“ Tálibánu, přicházejí informace, že povstalci dostali pokyny, aby se zdrželi násilí.

Panuje řada obav, že příměří může být kdykoliv porušeno a že klid zbraní může posloužit k přesunu sil, potažmo k získání výhod v boji. Zástupce Tálibánu ale prohlásil, že povstalci jsou myšlence dohody s USA „plně oddáni“.

V New York Times vyšel článek vojenského velitele Džaláluddína Hakkáního, v němž říká, že ochota jednat tak dlouho a bouřlivě s nepřítelem, proti kterému bojovali dvacet let, svědčí o odhodlání ukončit nepřátelství a vnést do země mír. Hakkání je hlavou skupiny, která je podle USA jednou z nejnebezpečnějších frakcí bojujících proti afghánským i americkým silám.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.