Dobrovolníci se v Rusku zapojí do kampaně za ústavní změny

Až 100 tisíc dobrovolníků by mělo voliče informovat o podstatě připravovaných ústavních změn. Kritici ovšem mluví o agitaci a zneužití administrativních zdrojů…

Ruská Centrální volební komise podepsala s Asociací dobrovolnických center dohodu o spolupráci, podle níž budou dobrovolníci v rámci projektu „Dobrovolníci Ústavy“ vysvětlovat v terénu voličům podstatu změn ruské ústavy.

Neformální klub „Dobrovolníků Ústavy“ by měl začít pracovat během dvou týdnů. Počítá se s účastí asi 100 tisíc dobrovolníků po celém Rusku. Dobrovolníci projdou zaučovacím kurzem a během dvou týdnů před hlasováním o změnách ruské ústavy budou provádět informační kampaň mezi voliči.

Plánuje se také vznik několika tisíc informačních míst, která budou umístěna v obchodních centrech, na nádražích či v parcích po celé zemi.

Vzhledem k obsáhlosti navrhovaných změn ruské ústavy nebudou změny natištěny na hlasovací lístky. Počítá se ale s tím, že text změn se bude šířit jednak pomocí mobilních aplikací ruské volební komise, jednak v brožurách, které budou ve volebních místnostech.

Podle informací ruských médií zadal Kreml cíl hlasování následovně: volební účast by měla dosáhnout 60 % a 70 % hlasujících by mělo podpořit změny ústavy, které navrhuje Vladimir Putin.

Na účet dobrovolnické kampaně se už ale ozývají výtky, někteří se bojí, že dobrovolníci budou místo informování agitovat. Není také jasné, kdo bude kampaň dobrovolníků financovat a zda je možné na veřejných místech nechat působit i dobrovolníky, kteří by byli proti navrhovaným změnám.

Představitel Asociace dobrovolnických center Artjom Metelev tvrdí, že dobrovolnická práce bude financována „z vlastních zdrojů“ a že dobrovolníci se nezaměří na „účast“. Politolog Abbas Galljamov je ale jiného mínění: dobrovolníky vidí jako další „administrativní nástroj“ ruské vlády a upozorňuje, že flexibilní definice lidového hlasování (ne referenda) umožňuje v tomto případě volnější využití „administrativních zdrojů“.

O tématu jsme už psali zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.