Trump na návštěvě Indie vedl předvolební kampaň

Samotný začátek státní návštěvy v Indii se nesel v duchu americké předvolební kampaně. Zjistěte proč…

Prezident USA Donald Trump při své návštěvě Indie přislíbil posílení obchodních vztahů mezi oběma zeměmi. Řekl to před asi 100tisícovým publikem na stadionu v západoindickém státě Gudžarát, ještě před oficiálním zahájením státní návštěvy země.

Trump řekl, že USA se těší, že Indii dodají „nejlepší a nejobávanější vojenské vybavení“. USA jsou podle amerického lídra připraveny dodat Indii helikoptéry, drony a raketové systémy. V úterý by obě země měly podepsat obrannou dohodu v ceně asi 3 miliard dolarů. Bude zahrnovat nákupy vrtulníků a raketového systému, který se má stát obranným štítem hlavního města Indie.

Trump na události hovořil i o rozvoji spolupráce v oblasti objevování vesmíru a dodal, že USA a Indie vyjednávají „neuvěřitelnou“ obchodní dohodu.

Projev prezidenta se konal v domovském státě současného premiéra Naréndry Módího na největším kriketovém stadionu na světě v rámci události zvané Namaste Trump. Událost doprovázeli hudebníci na velbloudech, hudba z bollywoodské produkce i písně Eltona Johna z hudebního repertoáru Trumpovy volební kampaně.

Návštěva v Indii je pro Trumpovu prezidentskou volební kampaň důležitá. Z indického státu Gudžarát pochází diaspora, která je velmi bohatou a vlivnou komunitou v USA a tradičně Trumpa podporuje. Pro Módího je zase návštěva důležitá v kontextu domácí i mezinárodní kritiky, které čelí kvůli své politice vůči muslimům a Kašmíru.

Podle odborníků se strategické zájmy USA a Indie v poslední době sbližují. Vede to k posílení spolupráce obou zemí navzdory mírnému napětí v oblasti obchodu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.