Trumpova šílená diplomacie má své důsledky

Slušně by se Trumpova diplomacie dala označit za „transakční“, ve skutečnosti je ovšem nespolehlivá a egoistická.

Gideon Rachman píše o dopadech americké diplomacie, jako příklad mu slouží rozhodnutí Velké Británie neblokovat čínskou Huawei.

Britští premiéři obvykle umírají touhou mít onen „zvláštní vztah“ k americkému prezidentovi. A zrovna Boris Johnson by měl být dvojnásobně snaživý, i když dohoda s EU je pro něj také důležitá.

V minulosti politika Velké Británie spoléhala na dva pilíře: členství v EU a „zvláštní vztah“ s USA. Po odkopnutí prvního je o to více třeba spoléhat se na ten druhý, píše Rachman.

Ale nestalo se tak, Johnson se s Trumpem pohádal kvůli Huawei. A pohádal se tak, že jeho cesta do USA musela být odložena.

Je prý „odvážné“ provést Brexit a hned pak se rozhádat s USA, ale ukazuje to jasně povahu Trumpovy zahraniční politiky. Nevěří mu ani nejbližší spojenci, píše Rachman, nátlak na spojence rozhodně nevede k tomu, že by se k USA více přimkly.

Slušně by se Trumpova diplomacie dala označit za „transakční“, ve skutečnosti je ovšem nespolehlivá a egoistická. Například Kanada byla Trumpem označena za bezpečnostní ohrožení, Japonci zase vidí, že dohoda vedla jen k tomu, že Trump chce víc a víc (například platby za americké základny v zemi), Mexičané jsou prostě ti, kteří znásilňují, a o Kurdech radši ani nemluvit, píše Rachman.

USA dříve prováděly „hegemonii dohodou“, píše Rachman, ale nyní tlačí spojence a partnery ke zdi a světu ukazují jen tu nejohyzdnější tvář. Pak souhlas prostě zmizí.

Rachman se domnívá, že USA mají ohledně Huawei kus pravdy, jenže Británie neměla při rozhodování o zavedení sítě 5G na výběr, takže Trumpův postoj britské rozhodnutí dost možná upevnil.

Jak věřit prezidentovi, který tvrdí, že Huawei představuje ohrožení pro NATO, a zároveň prohlásil, že NATO je „zastaralé“. Nemluvě o tom, že když se teď s Čínou dohodl na první fázi obchodní dohody, nelze při jeho povaze vyloučit, že za chvíli bude o Huawei mluvit úplně jinak.

Je možné, že se vztahy mezi USA a Velkou Británií dále zhorší, protože Británie zvažuje zavedení digitální daně. Může to dopadnout i tak, že konzervativní britská vláda bude doufat, že v prezidentské volbě bude zvolen někdo z demokratů.

Případ Británie a Huawei by měl vyvolat reflexi především v USA, zakončuje Rachman. Jestliže USA nejsou v této otázce schopny přesvědčit svého nejvěrnějšího spojence, pak by se nad svou zahraniční politikou měly zamyslet.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.