EU znovu debatuje o podpoře průmyslu

Zdá se, že nová průmyslová strategie EU pod vedením Ursuly von der Leyenové bude agresivnější v prosazování zájmů EU.

Průmyslové strategie jsou populární a v Bruselu jich vznikla již řada. Ta poslední je z roku 2017, kdy byl předsedou Komise Jean-Claude Juncker.

Nyní přichází další. Měla by ukázat EU jako konkurenceschopnou, jako region, který podporuje digitalizaci a má zelené ambice. Strategie navíc řeší odstranění zbývajících překážek na jednotném volném trhu.

Zní to povědomě? Ano, zní, protože ta poslední strategie z roku 2017 měla podobné cíle – inovace, digitalizaci a dekarbonizaci. A všechny strategie navíc používají stejné pojmy: integrovaný přístup, záchrana průmyslové báze či posílení investic.

Bude tedy nová strategie v něčem odlišná?

Zdá se, že Evropská komise pod vedení Ursuly von der Leyenová bude agresivnější v prosazování zájmů EU. EU by měla být schopná odrážet neférovou konkurenci ze zahraničí a víc se spoléhat sama na sebe. Takže nastupuje zdůraznění geopolitických zájmů. Větší důraz bude kladen i na reciprocitu. EU je otevřený trh a nyní bude totéž důrazněji požadovat od ostatních zemí, kam patří i Čína. Samostatnou otázkou bude přístup k firmám, za kterými stojí stát.

V rámci této diskuze tak znovu zaznívá požadavek vzniku celoevropských fúzí, tzv. evropských šampionů (pozn. redakce: jde o návrhy, které se objevily v německé průmyslové strategii z minulého roku, jako jedni z mála jsme o ní již podrobně informovali).

K panevropským šampionům již bylo nakročeno, jenže plánovanou fúzí Siemens-Alstom zarazila komisařka pro hospodářskou soutěž Margareth Vestagerová.

Jednotný vnitřní trh nemá sloužit jen nižším cenám pro spotřebitele, musí přispět i k vytvoření průmyslových lídrů světa, zaznívá z EU.

Komise ale není jednotná. Vestagerová je velice opatrná vůči vytvoření nových „šampionů“, obává se poškození zájmů spotřebitelů. Je tedy jasné, že v Evropské komisi se bude ještě hodně diskutovat, hlavně o tématech státní pomoci a o pravidlech hospodářské soutěže.

EU chce také definovat „průmyslové ekosystémy“, tj. takové, které si zaslouží podporu.

Jedna věc jsou opatření, druhá pak konkrétní opatření, která bude schopna von der Leyenová prosadit. Opatření musí podporovat nejen národní vlády, ale také Evropský parlament a musí vést k podpoře ekonomických zájmů EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.