Američané podporují možnost volit prezidenta korespondenčně

Většina amerických občanů je podle průzkumu pro zavedení korespondenčních voleb. Důvodem je pandemie koronaviru.

Prezident Donald Trump a někteří republikáni se snažili rozptýlit snahy o zavedení korespondenční volby v USA. Návrhy na zavedení možnosti volit prostřednictvím pošty padají v souvislosti se současnou pandemií koronaviru. Podle odpůrců nápadu tento způsob voleb zvyšuje riziko jejich falšování.

Poslední průzkum veřejného mínění, který byl v USA proveden 6. a 7. dubna ukazuje ale na to, že většina Američanů korespondenční volby podporuje. Celkem je pro 72 % dotázaných. Mezi demokratickými voliči souhlasí 79 % a mezi republikánskými voliči potom 65 %. Respondenti v této možnosti vidí způsob ochrany před infekční nemocí.

Spojené státy v současnosti vedou světovou statistiku v počtu nakažených. Ve středu jich bylo více než 385 tisíc, zatímco 11 900 lidí nemoci podlehlo.  Kroky, které mají omezit šíření nemoci, paralyzují americkou ekonomiku. Řada podniků zavírá a roste nezaměstnanost.

Průzkum také zjistil, že 89 % dotázaných Američanů má z koronaviru obavy, přičemž 36 % z nich si myslí, že budou během následujícího roku nakaženi. Dále, 42 % dotázaných hodnotí dobře dosavadní výkon amerického prezidenta při řešení krize. Je to o 6 procentních bodů méně než před týdnem.

Sociologové se ptali v rámci průzkumu celkem 1116 lidí, z toho bylo 532 demokratů a 417 republikánů. Statistická chyba je 3-6 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.