Indie prodloužila karanténu do května

Největší světová karanténa se týká 1,3 miliardy lidí a bude pokračovat do začátku května navzdory ekonomickým a sociálním ztrátám.

Indický premiér Nárendra Módí oznámil prodloužení karanténních opatření v Indii až do 3. května. Indie má nyní kolem 10 tisíc případů nemoci COVID-19 a nemoci podlehlo asi 340 lidí.

Indická karanténa je největším karanténním opatřením na světě a týká se celkem 1,3 miliardy lidí. Vláda opatření vyhlásila 25. března a měla platit tři týdny, premiér nyní karanténu prodloužil až do začátku května. Módí řekl, že „z ekonomického úhlu pohledu jsme zaplatili velkou cenu. Ale životy indických lidí jsou mnohem cennější“. Přislíbil také, že pokud se dosavadní omezení osvědčí, mohou být některá z nich uvolněna po 20. dubnu.

Dosavadní oficiální údaje o nákaze v Indii jsou relativně nízké. Nicméně v Indii jsou početná velká města, takže panují obavy, že bez omezení by se v nich mohla nemoc raketově šířit. Někteří experti dodávají, že Indie neprovádí dostatečný počet testů, takže skutečný počet nakažených bude pravděpodobně vyšší.

Karanténní omezení se silně dotkla indické ekonomiky, a především indických chudých. Ze dne na den přišly o práci miliony námezdních pracovníků, což vedlo k zvýšení migrace z měst na venkov. Někteří z chudých ale ve velkých městech zůstali, což zvyšuje rizika nákazy, neboť žijí totiž ve špatných hygienických podmínkách. Hlavní město Nové Dillí rozdává denně stovky tisíc obědů zdarma.

Karanténní omezení se dotýkají i zemědělské výroby, kde nyní chybí pracovní síla. Zemědělství je přitom stále základem indické ekonomiky a pro zemědělce se blíží čas nejdůležitější sklizně roku.

Z úst indického guvernéra centrální banky Šanktikanta Dase zaznělo, že pandemie je „neviditelným asasínem“, který by mohl výrazně poškodit třetí největší ekonomiku v Asii. Na dopady pro svůj byznys si v Indii také stěžují místní restauratéři, kteří požadují finanční pomoc. Někteří analytici předpovídají, že by růst indické ekonomiky mohl letos poklesnout na 1,5 až 2 % HDP.

Ilustrační foto: Autor – World Economic Forum – Narendra Modi – India Economic Summit 2008Copyright World Economic Forum (www.weforum.org)/Photo by Norbert Schiller, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5231025

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.