Německo uvažuje o uvolnění současných omezení

Němečtí akademici doporučují uvolnění karanténních opatření v zemi v případě splnění určitých podmínek.

Veřejný život v Německu by se podle informací televize Al Jazeera mohl začít postupně vracet k normálu, pokud dojde ke splnění určitých podmínek, včetně nízkého počtu nově nakažených. Tak zní doporučení německých vědců pro kancléřku Angelu Merkelovou a předsedy zemských vlád.

Německá Leopoldina, Národní akademie věd, by měla během tohoto týdne hrát prominentní roli při zvažování možných uvolnění restrikcí v Německu. Doporučení vědců bylo publikováno v kontextu poklesu počtu nově nakažených, stále se však jedná o tisíce lidí.

Vědci jsou toho mínění, že „…přestože epidemie bude utvářet ekonomický i sociální život po dobu následujících měsíců, je nutné…vyvinout kritéria a strategie k postupnému návratu k normálu“. Spolková vláda v čele s Angelou Merkelovou měla o pozičním dokumentu Národní akademie věd, který má být důležitým podkladem pro další rozhodnutí spolkové vlády, diskutovat v úterý.

Na dnešní den, tj, na středu, je plánována videokonference spolkové kancléřky s předsedy zemských vlád.

Politici o uvolňování restriktivních opatření diskutují v souvislosti s poklesem nových případů infekce i počtu zemřelých v Německu, kde se situace vyvíjí lépe než v Itálii, Španělsku či Francii.

Německá ekonomika, která se orientuje na vývoz a je největší ekonomikou Evropy, byla pandemií tvrdě zasažena. Předpokládá se, že by mohla letos poklesnout až o 9,8 % HDP. Takový propad by byl nejhorší od 70. let.

Dokument německých akademiků také požaduje povinné nošení roušek v určitých oblastech, například v hromadné dopravě. Děti by se měly co nejrychleji vrátit do škol, doporučeno je rozdělení žáků podle věku.

Na uvolnění restrikcí tlačí také předsedové některých zemských vlád. Například předseda zemské vlády v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet navrhuje spolkové vládě uvolnění restrikcí pro malé obchody. Naopak braniborský předseda vlády je v této otázce mnohem opatrnější.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.