Kazachstánský prezident se překvapivě zbavil Nazarbajevové

Předsedkyně Senátu a dcera letitého prezidenta země, Dariga Nazarbajevová byla náhle odvolána z funkce…

Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev odvolal v sobotu 2. května předsedkyni Senátu Darigu Nazarbajevovou. K rozhodnutí došlo neočekávaně a důvody prezidentova kroku nebyly uvedeny.

Nazarbajevová je dcerou bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva a do funkce předsedkyně Senátu nastoupila v březnu 2019 v rámci přechodu moci po odchodu Nursultana Nazarbajeva z postu prezidenta. Prezidentem země byl následně zvolen právě Tokajev, zatímco Nazarbajev si ponechal vlivnou pozici předsedy Bezpečnostní rady. Nazarbajevová v pozici šéfky Senátu zastávala druhou ústavně nejvyšší funkci ve státě, hned po prezidentovi. Na funkci prezidenta v roce 2019 nekandidovala.

Toto politické uspořádání (Tokajev prezidentem, Nazarbajevová předsedkyní Senátu) bylo součástí přechodného aranžmá kazachstánské politiky, které mělo zaručit rovnováhu v zájmech různých skupin po Nazarbajevově rezignaci. Nazarbajev stál v čele středoasijské země skoro 30 let.

Odborníci se domnívají, že může jít o součást snahy prezidenta Tokajeva neutralizovat možné konkurenty. Je ale také možné, že po roce v úřadě již není nutné prezidenta kontrolovat. Navíc Nazarbajevová nebyla populární a její vlastní politické ambice narušovaly rovnováhu sil. V úvahu připadá i možnost, že exprezident Nursultan Nazarbajev spustí další politické změny, aby se jeho dcera mohla stát jeho plnocenným nástupcem.

Ilustrační foto: Autor – Oficiální stránka Nursultana Nazarbajeva (www.elbasy.kz)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.