Brazílie je v politické krizi

Největší země Jižní Ameriky se ocitá nejen uprostřed zdravotnické krize, ale i politické. Prezident Bolsonaro čelí obviněním z korupce, pandemii a hospodářským problémům.

Politický komentátor Ian Bremmer se na stránkách časopisu Time (Time, vydání 11.5.2020, str. 23) zastavil u politické situace v Brazílii. Prezident Jair Bolsonaro se podle Bremmera nachází nyní ve velkých problémech. O Bolsonarovi se dá jednoduše mluvit jako o dalším anti-establishmentovém politikovi. Bremmer ale zdůrazňuje, že brazilský prezident se odlišuje od jiných anti-establishmentových lídrů bojovností, rád vyhledává konflikty. Tento rys ho také odlišoval od ostatních kandidátů na prezidenta v roce 2018.

Bolsonaro stojí v čele strany, která je u moci nově, v důsledku toho nemá příliš mnoho spolehlivých spojenců v Kongresu, brazilském parlamentu. Strana nemá jasnou politickou agendu a Bolsonaro si nadělal řadu nepřátel a odcizil i řadu potenciálních spojenců díky své rétorice ohledně ekologie, žen nebo homosexuálů.

To je první problém. Tím dalším je zvládání koronavirové pandemie v Brazílii. Bolsonaro na základě svých obav o „zdraví“ brazilské ekonomiky silně kritizoval federální státy za jejich karanténní opatření. Odvolal také ministra zdravotnictví své vlády, protože podporoval tvrdší opatření proti nemoci. Osobně se připojil k demonstracím proti karanténě. Brazílie je nyní v čele regionálních statistik počtu případů nemoci COVID-19 a úmrtí na ni.

Posledním a nejnovějším problémem současného prezidenta Brazílie je korupce, ze které byl obviněn z nejdůvěryhodnějšího zdroje v zemi. Soudce Sergio Moro, který ve Bolsonarově vládě působil jako ministr spravedlnosti, prezidenta obvinil z korupce a rezignoval. Bolsonaro Mora nazval lhářem, ale pochybnosti ohledně budoucnosti současného prezidenta se jen prohloubily.

Brazílie je nyní, v době boje proti pandemii nemoci COVID-19, i v politické krizi. Dva z šesti Bolsonarových předchůdců byli odvoláni v rámci impeachmentu, jeden skončil ve vězení. Bolsonarovi zatím nic takového nehrozí, myslí si Bremmer.

Ale zdravotní krize se zhorší. Guvernéři brazilských federálních států sice nařídili karantény, přesto počet nemocných v zemi roste a spolu s tím narůstá i tlak na brazilský zdravotní systém. S ohledem na Bolsonarův agresivní veřejný postoj bude velmi těžké vyhnout se obvinění, že jeho politika stála životy lidí.

Pak je tu ještě brazilská ekonomika a nevyhnutelné hospodářské dopady pandemie. Již před ní brazilská ekonomika utrpěla oslabením čínské poptávky po brazilských výrobcích a propad cen ropy situaci ještě zhoršil. Ekonomové Brazílii předpovídají nejhorší ekonomický propad vůbec.

Jako kandidát dokázal Bolsonoro podle Bremmera vyvolat široký veřejný ohlas a prokázal politický talent. Obojí teď bude potřebovat.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.