Peking zneužívá krize, musíme ho zastavit

Pro USA nastal čas, aby ukázaly, že jsou stále globálním lídrem, který nebude tolerovat čínské donucovací a klamavé akce.

Čína využívá toho, že se svět zaměřuje na řešení pandemie ve svůj geopolitický prospěch, napsal v rámci americké politické debaty o Číně námořní důstojník Matthew Dalton ve svém sloupku pro noviny The Hill.

Dalton píše, že v poslední době Čína vybudovala nové vědecké stanice na Paracelských a Spratlyho ostrovech, kde působí nelegálně. Také potopila vietnamskou rybářskou loď, vojensky operuje v oblasti Útesu ohňového kříže, posílila hlídkování svých letadel v blízkosti Tchaj-wanu a nejnověji jedna z čínských vládních lodí operuje asi 200 námořních mil od pobřeží Malajsie, kde narušuje práci zdejších těžařů. Podle nové zprávy prý navíc Čína plánuje provedení podzemních jaderných testů, což je jasným porušením dohody mezi Čínou a USA z roku 1996 (Comprehensive Test Ban Treaty).

Americká veřejnost, píše dále autor, si již začíná hrozbu, kterou Čína představuje, uvědomovat. Americké vnímání moci a vlivu Číny se mění. Až 66 % Američanů vnímá Čínu negativně. A právě veřejná podpora je důležitá pro politiky i vojáky k tomu, aby mohli pokračovat v tlaku na Čínu a donutit ji tak jednat jednala podle mezinárodních norem.

Pro USA nastal čas, aby ukázaly, že jsou stále globálním lídrem, který nebude tolerovat čínské donucovací a klamavé akce. USA k tomu podle Daltona musí společně se spojenci „agresivně sledovat skutečnosti, které se týkají viru a tyto zjištěné výsledky rychle a veřejně šířit“. USA také musí při boji s nemocí pracovat transparentně.

Zároveň ale musí Washington Číně zdůraznit, a to diplomaticky i vojensky, že neztratil zájem o oblast Jihočínského moře a Tchaj-wanu. Poslední kroky USA v oblasti Jihočínského moře, kde operují americké vojenské lodě, vyslaly jasný signál. Přítomnost USA zde podle Daltona prosazuje svobodu navigace.

Je tu ale další prostor pro rozšíření této zastrašovací strategie, píše Dalton. USA by měly vytvořit mnohonárodní síly, které by se zaměřily na čínskou agresi v Jihočínském moři. V daný moment musí USA najít rovnováhu mezi tímto úkolem a zdravotnickou krizí. Dalton je toho mínění, že se Peking snaží o to zneužít světovou zdravotní krizi.

O původu nového koronaviru toho není příliš známo, píše dále Dalton, ale už nyní je jasné, že „Čína je vina tím, že utajovala rané informace o nemoci a nepřijala odpovídající kroky k zastavení jejího globálního šíření“.  To, že Čína krize nyní využívá, znamená, že sází semena komunistických hodnot a vlivu, narušuje mezinárodní právo a normy, a vytváří závislost pro řadu zemí světa.  Není čas na to, nechat komunistickou stranu učinit svět a USA méně stabilními a méně bezpečnými, končí Dalton.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.