Po dubnovém poklesu se zvýšil počet nelegálních přechodů hranic EU

Počet nelegálních přechodů hranic Evropské unie je za prvních pět měsíců nižší než v minulém roce.

Data agentury Frontex za květen ukazují značný nárůst vstupů do EU na všech hlavních migračních stezkách ve srovnání s předchozím měsícem.

Konkrétně se v květnu jednalo o 4300 nelegálních přechodů hranic, což je třikrát více než v dubnu letošního roku. Naznačuje to, že po historickém propadu migrace právě v dubnu, může dojít k jejímu dalšímu nárůstu. Frontex považuje dubnový propad o 85 % za důsledek koronavirové pandemie.

V prvních pěti měsících roku 2020 došlo k celkem 31 600 nelegálních přechodů hranic, což je podle zprávy o 6 % méně než v roce 2019. Hlavní trasy vedou přes Turecko a Řecko, ale jejich provoz byl letos o 28 % nižší a zemí původu většiny migrantů byl Afghánistán. Přes Maroko a Španělsko migrovalo o 50 % méně lidí než v roce 2019. Na druhou stranu ale 50% nárůst zaznamenala trasa přes západní Balkán. Další, trojnásobný nárůst ve srovnání s rokem 2019, hlásí potom trasa z Tuniska a Libye na Maltu a do Itálie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.