Čínská média vidí zvolení Bidena optimisticky

Vztahy mezi USA a Čínou by se mohly vrátit k větší předvídatelnosti, míní státní tisk.

Čínská státní média uvítala zvolení Joe Bidena prezidentem USA s optimismem. Vztahy mezi USA a Čínou by se mohly vrátit k větší předvídatelnosti a jejich obnova by mohla začít v souvislosti s obchodem.

Státní list Global Times uvedl, že Peking by měl pracovat na tom, aby s Bidenovým týmem komunikoval co nejdůkladněji. Trumpova administrativa záměrně zvýšila napětí mezi Washingtonem a Pekingem zejména poté, co přijala předvolební strategii nátlaku na Čínu, která vedla k „bublinám“ v politice Spojených států vůči Číně, uvedl dále list. „Věříme, že je možno tyto bubliny prasknout. Je ve společném zájmu lidu obou zemí i mezinárodního společenství, aby se vztahy mezi Čínou a USA uvolnily a byly kontrolovatelné,“ píše čínský státní bulvár. List ale také varoval před iluzemi ohledně vztahů obou zemí po odchodu Donalda Trumpa. Čína se musí podle novin stát zemí, kterou Spojené státy nebudou moci zadržet nebo destabilizovat. Spolupráce s Čínou musí být pro USA způsobem, jak prosadit americké národní zájmy.

Další čínské noviny China Daily ve svém úvodníku napsaly, že je zřejmé, že zlepšení vztahů mezi Washingtonem a Pekingem by mohlo začít obchodem. Oživení v této oblasti je klíčem k obnovení určitého porozumění a důvěry.

„Je to jedno z posledních vláken spojujících obě strany. Je pozoruhodné, že Peking ani Washington se neodvážily zrušit těžce vydobytou takzvanou dohodu první fáze, kterou dojednaly“, uvedly dále noviny. V uplynulém roce se napětí mezi oběma největšími ekonomikami zvýšilo. Vedlo to k otřesu dodavatelských řetězců technologií a v obchodních vztazích. Nechyběly ani obavy z finanční války mezi oběma zeměmi.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.