„Zelená“ Evropská komise má problém. Tři její členové měli vazby na fosilní odvětví

O tom, zda se jedná nebo nejedná o střet zájmů eurokomisařů rozhoduje také Evropská komise. Vzbuzuje to minimálně etické otázky.

Kolem „zelené“ Evropské komise Ursuly von der Leyenové se objevily díky investigaci nevládní organizace Global Witness tmavé mraky fosilní energie. Hned tři vysocí členové měli jen do nedávna vazby na odvětví fosilních paliv. Informace poskytl také server Euractiv.

O koho jde? O vysokého reprezentanta pro evropskou zahraniční politiku Josepa Borrella a eurokomisařky Stellu Kyriakidesovou a Adinu Văleanovou.

Před vstupem do Komise měli všichni tři svoje předchozí vazby zpřetrhat, přesto tu jsou podle Global Witness otazníky nad jejich jmenováním do „zelené“ Komise.

Borrell má na starosti zahraniční politiku a jeho portfolio je nejvíce vzdálené tématu energetiky a ekologie. Borrell ale v letech 2009-2016 působil ve správní radě španělské energetické společnosti Abengoa, která se věnuje výstavbě plynových turbín. Během této doby dostával Borrell od Abengoy až 300 tisíc eur ročně.

Španělův zájem o energetický sektor není nijak překvapivý. Má magisterský titul v oboru ropné ekonomiky a téměř deset let pracoval jako inženýr španělské národní ropné společnosti Cepsa. Organizace Global Witness přesto tvrdí, že jeho dřívější profesní aktivita vyvolává otázky ohledně jeho schopnosti vést zelenou diplomacii Evropské unie na jednáních OSN o klimatu v letošním roce.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová označila Zelený úděl za „značku“ svého pětiletého mandátu. Má se jednat o „novou růstovou strategii“ EU pro nadcházející desetiletí.

„Evropská komise dala jasně najevo, že se chce ujmout celosvětového vedení v boji proti klimatické krizi, ale její vazby na odvětví fosilních paliv, které tuto krizi způsobilo, sahají hluboko. Aby se Komise postavila výzvě boje proti změně klimatu, nesmí být zavázána společnostem, které upřednostňují zisk před lidmi a planetou,“ uvedl Barnaby Pace, hlavní aktivista organizace Global Witness.

Mluvčí Evropské komise zdůraznil, že Borrell uspokojivě prošel zavedenými postupy v Evropské komisi pro prověřování potenciálního nebo domnělého střetu zájmů.

Kyperská eurokomisařka Stella Kyriakidesová měla narozdíl od Borrella přímé profesionální styky se zájmy v oblasti fosilních paliv. Její deklarace zájmů z února letošního roku ukázala na to, že její manžel byl ředitelem společností Motor Oil Holdings Ltd a Petroventure Holdings Limited, dvou kyperských společností, které společně vlastní 40 % podíl ve společnosti Motor Oil Hellas, velké řecké rafinérské a obchodní společnosti.

Společnost Motor Oil Hellas provozuje Korintskou rafinérii, největší soukromý průmyslový komplex v Řecku.  Mluvčí Kyriakidesové uvedl, že ředitelská funkce jejího manžela nepředstavuje konflikt zájmů, jak jej definuje kodex chování Komise.

Rumunská eurokomisařka Adina Văleanová se může dostat do komplikované situace. Organizace Global Witness zjistila, že eurokomisařka působila v poradním orgánu společnosti Finite Assets Ltd, která byla zřejmě registrována na Britských Panenských ostrovech a za kterou dostávala odměnu za poradenství ve výši 104 325 eur.

Docházelo k tomu v době, kdy byla Văleanová členkou Evropského parlamentu. V období, kdy byla Văleanová stále členem poradního sboru Finite Assets, byla tato společnost zřejmě ve vlastnictví švýcarské firmy Rompetrol Holding S.A. Jejím majitelem je rumunský miliardář Dinu Patriciu, který dříve státní firmu získal v roce 1993.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by spojení Văleanové s Patriciuem ovlivnilo její práci v Evropském parlamentu“ nebo v jiných politických oblastech, tvrdí Global Witness. „Její blízkost průmyslu však vyvolává širší otázky o jejích prioritách a vhodnosti na post v Komisi, který má klíčový význam pro uhlíkové emise.“ Văleanová má totiž na starost resort dopravy.

I v tomto případě se mluvčí eurokomisařky odvolal na „obzvláště silnou ochranu“ poskytovanou kodexem chování Evropské komise.

Není to však poprvé, co má Evropská komise problémy ohledně svých vazeb na fosilní průmysl. Podle německého poslance za Zelené Daniela Freunda nejsou současné standardy pro etické chování v EU dostačující. Dnes je to totiž samotná Evropská komise, kdo kontroluje možné střety zájmů svých komisařů, dodává k tomu Freund s tím, že je nutné vytvořit nezávislý etický orgán k posouzení střetu zájmů členů Evropské komise.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.